Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek Keplerovy supernovy rentgenově

Uznání: X-ray: NASA/CXC/NCSU/M. Burkey et al. Optical: DSS

Co způsobilo takový zmatek? Nějaký typ hvězdy vybuchnul a vytvořil mlhovinu neobvyklého tvaru známou jako zbytek Keplerovy supernovy, ale jaký typ? Světlo ze stelární exploze, která tento energetický kosmický mrak vytvořila, dorazilo poprvé na Zemi v říjnu 1604, zhruba před čtyřmi sty lety. Supernova počátkem 17. století vytvořila v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) jasnou novou hvězdu. Tuto hvězdu studoval astronom Johannes Kepler a jeho současníci, ale ještě bez výhod dalekohledu, když hledali vysvětlení tohoto zjevu na nebi. Astronomové vybavení moderními poznatky stelární evoluce pokračují i počátkem 21. století ve zkoumání rozpínajícího se mračna, ovšem nyní mohou k výzkumu zbytku Keplerovy supernovy využít družicových dalekohledů přes celé spektrum. Nedávná rentgenová data a snímky zbytku Keplerovy supernovy pořízené družicovou rentgenovou observatoří Chandra ukázaly poměrný výskyt prvků typický pro supernovy typu Ia a dále ukázaly, že předchůdce byl bílým trpaslíkem, který explodoval po akreci příliš mnoho materiálu z doprovodné složky, rudého obra, a tak překročil Chandrasekharovu mez. Keplerova supernova ve vzdálenosti asi 13 000 světelných let představuje nejnovější explozi hvězdy, ke které došlo uvnitř naší galaxie Mléčné dráhy.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Supernova, Chandra, Kepler's supernova remnant


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »