Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek Keplerovy supernovy rentgenově

Uznání: X-ray: NASA/CXC/NCSU/M. Burkey et al. Optical: DSS

Co způsobilo takový zmatek? Nějaký typ hvězdy vybuchnul a vytvořil mlhovinu neobvyklého tvaru známou jako zbytek Keplerovy supernovy, ale jaký typ? Světlo ze stelární exploze, která tento energetický kosmický mrak vytvořila, dorazilo poprvé na Zemi v říjnu 1604, zhruba před čtyřmi sty lety. Supernova počátkem 17. století vytvořila v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) jasnou novou hvězdu. Tuto hvězdu studoval astronom Johannes Kepler a jeho současníci, ale ještě bez výhod dalekohledu, když hledali vysvětlení tohoto zjevu na nebi. Astronomové vybavení moderními poznatky stelární evoluce pokračují i počátkem 21. století ve zkoumání rozpínajícího se mračna, ovšem nyní mohou k výzkumu zbytku Keplerovy supernovy využít družicových dalekohledů přes celé spektrum. Nedávná rentgenová data a snímky zbytku Keplerovy supernovy pořízené družicovou rentgenovou observatoří Chandra ukázaly poměrný výskyt prvků typický pro supernovy typu Ia a dále ukázaly, že předchůdce byl bílým trpaslíkem, který explodoval po akreci příliš mnoho materiálu z doprovodné složky, rudého obra, a tak překročil Chandrasekharovu mez. Keplerova supernova ve vzdálenosti asi 13 000 světelných let představuje nejnovější explozi hvězdy, ke které došlo uvnitř naší galaxie Mléčné dráhy.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května ve Švédsku přednášku

Štítky: Supernova, Chandra, Kepler's supernova remnant


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »