Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonáta supernov

Uznání snímku: Kepler's Supernova Remnant - Chandra (X-ray) / HST (Optical) / Spitzer (IR)
Uznání: Alex H. Parker (Univ. Victoria), Melissa L. Graham (Univ. California, Santa Barbara / LCOGT)

K vytvoření sonáty ze supernovy musíte nejprve supernovu objevit. S tím se skladatelé Alex Parker a Melissa Graham spolehli na přehlídku Canada France Hawaii Telescope (CFHT) Legacy Survey čtyř hloubkových polí oblohy sledovaných od dubna 2003 do srpna 2006 a přijali za své 241 supernov typu Ia. Pro kosmology jsou supernovy typu Ia okouzlující tím, že jejich termonukleární exploze zničí bílého trpaslíka. Poté každé supernově přiřadili notu, kterou má hrát a hlasitost, kterou určili podle vzdáleností k supernově. Slabší, vzdálenější supernovy hrají noty tišeji. Výška každého tónu byla určena podle rychlosti změn, jak rychle se supernova zjasnila a zeslábla v poměru k přijatému standardnímu času. Vyšší úrovně rychlosti změn hrají vyšší tóny odvozené z frygické stupnice. Každá nota ze supernovy se pochopitelně hraje na nějaký nástroj. Supernovám z hmotných galaxií byly přiřazeny basy, zatímco noty ze supernov z méně hmotných galaxií se hrají na klavír. Klikněte na snímek, nebo následujte odkazy (Vimeo, YouTube) a podívejte se na časově komprimovanou animaci přehlídky CFHT Legacy Survey a zároveň si poslechněte Sonátu supernov.
Poznámka překladatele: Našel by se hudebně vzdělaný čtenář a pomohl s revizí překladu, zejména Phrygian dominant scale a další. Děkuji.
Oprava: Za překlad frygická stupnice patří poděkování Pavle a Macieji Zapiórovým a též Ivanu Kordačovi.

Štítky: Supernova, Sonata, Phrygian


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »