Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři vzplanutí třídy X

Uznání: NASA, Solar Dynamics Observatory, GSFC

Skupina slunečních skvrn označená jako aktivní oblast AR1748 se v pondělí vyskytovala okolo východního okraje Slunce a během méně než 48 hodin vyprodukovala první čtyři sluneční vzplanutí třídy X v roce 2013. V časové posloupnosti ve směru hodinových ručiček odshora vlevo jsou tato vzplanutí zachycená v extrémně ultrafialových snímcích observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory). Tato vzplanutí označovaná podle vrcholu jejich jasnosti v rentgenovém záření "X", se označují jako třída X a jde o nejsilnější třídu, často doprovázenou koronálními výtrysky hmoty (CME - coronal mass ejections), což jsou masivní mračna vysokoenergetického plazmatu vyvrženého do vesmíru. CME z prvních tří vzplanutí nemířily k Zemi, ale čtvrté by mohlo 18. května fouknout do zemského magnetického pole. A způsobit dočasné výpadky rádiového spojení, navíc AR1748 nejspíše ještě neskončila. Podle předpovědi je významná možnost, že se vytvoří silné vzplanutí a aktivní oblast se navíc rotací dostává do přímého pohledu na přivrácené straně Slunce.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class, Active region 1748


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »