Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři vzplanutí třídy X

Uznání: NASA, Solar Dynamics Observatory, GSFC

Skupina slunečních skvrn označená jako aktivní oblast AR1748 se v pondělí vyskytovala okolo východního okraje Slunce a během méně než 48 hodin vyprodukovala první čtyři sluneční vzplanutí třídy X v roce 2013. V časové posloupnosti ve směru hodinových ručiček odshora vlevo jsou tato vzplanutí zachycená v extrémně ultrafialových snímcích observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory). Tato vzplanutí označovaná podle vrcholu jejich jasnosti v rentgenovém záření "X", se označují jako třída X a jde o nejsilnější třídu, často doprovázenou koronálními výtrysky hmoty (CME - coronal mass ejections), což jsou masivní mračna vysokoenergetického plazmatu vyvrženého do vesmíru. CME z prvních tří vzplanutí nemířily k Zemi, ale čtvrté by mohlo 18. května fouknout do zemského magnetického pole. A způsobit dočasné výpadky rádiového spojení, navíc AR1748 nejspíše ještě neskončila. Podle předpovědi je významná možnost, že se vytvoří silné vzplanutí a aktivní oblast se navíc rotací dostává do přímého pohledu na přivrácené straně Slunce.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class, Active region 1748


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »