Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Přes Slunce nyní přechází jedna z největších skupin slunečních skvrn v posledních letech. Je označena jako aktivní oblast 2192 a již vyvrhla silné sluneční vzplanutí a má potenciál na další. Na časosběrném videu je vidět sekvence Slunce ve viditelném a ultrafialovém světle vytvořená včera, která pokrývá předchozích 48 hodin. AR 2192 rotuje zleva doprava, velikostí se rovná Jupiteru a doslova srší magnetickou energií. Aktivní Slunce v nedávných dnech způsobilo nádherné polární záře a energetické částice z AR 2192 mohou pomoci, aby pokračovaly i v příštích týdnech. Slunce bude zítra vypadat trochu neobvykle, ale z jiného důvodu: nastane částečné zatmění Slunce, které bude vidět před západem z většiny Severní Ameriky.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Flares, Video


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »