Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Přes Slunce nyní přechází jedna z největších skupin slunečních skvrn v posledních letech. Je označena jako aktivní oblast 2192 a již vyvrhla silné sluneční vzplanutí a má potenciál na další. Na časosběrném videu je vidět sekvence Slunce ve viditelném a ultrafialovém světle vytvořená včera, která pokrývá předchozích 48 hodin. AR 2192 rotuje zleva doprava, velikostí se rovná Jupiteru a doslova srší magnetickou energií. Aktivní Slunce v nedávných dnech způsobilo nádherné polární záře a energetické částice z AR 2192 mohou pomoci, aby pokračovaly i v příštích týdnech. Slunce bude zítra vypadat trochu neobvykle, ale z jiného důvodu: nastane částečné zatmění Slunce, které bude vidět před západem z většiny Severní Ameriky.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Flares, Video


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »