Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sršení skupiny slunečních skvrn AR 2192

Uznání: Solar Dynamics Observatory, NASA

Přes Slunce nyní přechází jedna z největších skupin slunečních skvrn v posledních letech. Je označena jako aktivní oblast 2192 a již vyvrhla silné sluneční vzplanutí a má potenciál na další. Na časosběrném videu je vidět sekvence Slunce ve viditelném a ultrafialovém světle vytvořená včera, která pokrývá předchozích 48 hodin. AR 2192 rotuje zleva doprava, velikostí se rovná Jupiteru a doslova srší magnetickou energií. Aktivní Slunce v nedávných dnech způsobilo nádherné polární záře a energetické částice z AR 2192 mohou pomoci, aby pokračovaly i v příštích týdnech. Slunce bude zítra vypadat trochu neobvykle, ale z jiného důvodu: nastane částečné zatmění Slunce, které bude vidět před západem z většiny Severní Ameriky.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Flares, Video


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »