Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečně zatmělé zapadající Slunce

Uznání a copyright: Andrew Wall

Když se podíváte blíže, tak uvidíte u tohoto zapadajícího Slunce něco neobvyklého. Vlevo letí ke Slunci ptáci, ale to není tak neobvyklé. Tmavé moře pokrývá spodek Slunce a tmavé mraky pokrývají jeho střed, ale to také není nic neobvyklého. Daleko neobvyklejší je ta zakrytá část vpravo nahoře. To nezakrývají mraky, to je Měsíc. Měsíc se včera posunul před část Slunce, což bylo vidět z Austrálie, a i když mnoho míst hlásilo zataženo, tak částečně zatmělé Slunce příležitostně prokouklo při svém západu. Snímek nahoře byl pořízen včera na západním obzoru Adelaide v jižní Austrálii. Maximum zatmění bylo vidět pouze z malé části Antarktidy, kde mohl být vidět celý Měsíc, jak zakrývá střed Slunce, což je známo jako prstencové zatmění, které ze Slunce ponechává jen ohnivý prstenec, který je vidět kolem okraje. Příští zatmění bude zase částečné zatmění, nastane 23. října 2014 a bude vidět z většiny Severní Ameriky při západu.

Galerie: Včerejší zatmění Slunce

Štítky: Polární záře, Alaska, Dog


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »