Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečně zatmělé zapadající Slunce

Uznání a copyright: Andrew Wall

Když se podíváte blíže, tak uvidíte u tohoto zapadajícího Slunce něco neobvyklého. Vlevo letí ke Slunci ptáci, ale to není tak neobvyklé. Tmavé moře pokrývá spodek Slunce a tmavé mraky pokrývají jeho střed, ale to také není nic neobvyklého. Daleko neobvyklejší je ta zakrytá část vpravo nahoře. To nezakrývají mraky, to je Měsíc. Měsíc se včera posunul před část Slunce, což bylo vidět z Austrálie, a i když mnoho míst hlásilo zataženo, tak částečně zatmělé Slunce příležitostně prokouklo při svém západu. Snímek nahoře byl pořízen včera na západním obzoru Adelaide v jižní Austrálii. Maximum zatmění bylo vidět pouze z malé části Antarktidy, kde mohl být vidět celý Měsíc, jak zakrývá střed Slunce, což je známo jako prstencové zatmění, které ze Slunce ponechává jen ohnivý prstenec, který je vidět kolem okraje. Příští zatmění bude zase částečné zatmění, nastane 23. října 2014 a bude vidět z většiny Severní Ameriky při západu.

Galerie: Včerejší zatmění Slunce

Štítky: Polární záře, Alaska, Dog


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »