Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečně zatmělé zapadající Slunce

Uznání a copyright: Andrew Wall

Když se podíváte blíže, tak uvidíte u tohoto zapadajícího Slunce něco neobvyklého. Vlevo letí ke Slunci ptáci, ale to není tak neobvyklé. Tmavé moře pokrývá spodek Slunce a tmavé mraky pokrývají jeho střed, ale to také není nic neobvyklého. Daleko neobvyklejší je ta zakrytá část vpravo nahoře. To nezakrývají mraky, to je Měsíc. Měsíc se včera posunul před část Slunce, což bylo vidět z Austrálie, a i když mnoho míst hlásilo zataženo, tak částečně zatmělé Slunce příležitostně prokouklo při svém západu. Snímek nahoře byl pořízen včera na západním obzoru Adelaide v jižní Austrálii. Maximum zatmění bylo vidět pouze z malé části Antarktidy, kde mohl být vidět celý Měsíc, jak zakrývá střed Slunce, což je známo jako prstencové zatmění, které ze Slunce ponechává jen ohnivý prstenec, který je vidět kolem okraje. Příští zatmění bude zase částečné zatmění, nastane 23. října 2014 a bude vidět z většiny Severní Ameriky při západu.

Galerie: Včerejší zatmění Slunce

Štítky: Polární záře, Alaska, Dog


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »