Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad New Yorkem

Uznání a copyright: Chris Cook

Východ Slunce nad New York City vypadá jen zřídka kdy takto. Včera ovšem Slunce vyšlo částečně zakryté Měsícem, jak bylo vidět z většiny východu Severní Ameriky a severu Jižní Ameriky. Současně Afrika, kde byl už dávno den, viděla zatmění od začátku do konce. Toto zatmění bylo neobvyklé tím, že bylo hybridní, část Země viděla Měsíc jako úhlově příliš malý, než aby zakryl celé Slunce, takže i při maximálním zákrytu kolem Slunce zůstal prstenec ohně, zatímco jiné části Země viděly Měsíc dostatečně velký, aby zakryl celé Slunce, takže v maximu byly svědky úplného zatmění Slunce. Mírné změny v úhlovém průměru Měsíce, které jsou vidět ze zemského povrchu, jsou způsobeny tím, že Země není rovinná a eliptičností dráhy Měsíce. Na snímku nahoře je slavná budova Empire State Building v New York City vidět vlevo od částečně zatmělého Slunce a scénu dokreslují mraky. Příští zatmění Slunce v New York City nastane 23. října 2014 při západu a bude velmi mělké.

Rostoucí galerie: Podívejte se na skvělé snímky

Štítky: Slunce, Partial eclipse, New York City


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »