Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad New Yorkem

Uznání a copyright: Chris Cook

Východ Slunce nad New York City vypadá jen zřídka kdy takto. Včera ovšem Slunce vyšlo částečně zakryté Měsícem, jak bylo vidět z většiny východu Severní Ameriky a severu Jižní Ameriky. Současně Afrika, kde byl už dávno den, viděla zatmění od začátku do konce. Toto zatmění bylo neobvyklé tím, že bylo hybridní, část Země viděla Měsíc jako úhlově příliš malý, než aby zakryl celé Slunce, takže i při maximálním zákrytu kolem Slunce zůstal prstenec ohně, zatímco jiné části Země viděly Měsíc dostatečně velký, aby zakryl celé Slunce, takže v maximu byly svědky úplného zatmění Slunce. Mírné změny v úhlovém průměru Měsíce, které jsou vidět ze zemského povrchu, jsou způsobeny tím, že Země není rovinná a eliptičností dráhy Měsíce. Na snímku nahoře je slavná budova Empire State Building v New York City vidět vlevo od částečně zatmělého Slunce a scénu dokreslují mraky. Příští zatmění Slunce v New York City nastane 23. října 2014 při západu a bude velmi mělké.

Rostoucí galerie: Podívejte se na skvělé snímky

Štítky: Slunce, Partial eclipse, New York City


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »