Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře ve tvaru psa nad Aljaškou

Uznání a copyright: John Chumack

Někdy je těžké uvěřit tomu, co vidíte na obloze. Když astrofotograf John Chumack minulý měsíc vedl svůj každoroční výlet za polárními zářemi nedaleko Fairbanks v centrální Aljašce, tak on a jeho společnost viděli nejneobvyklejší polární záři. Jasná polární záře nabyla tvar skákajícího psa i s vlnitým ocasem. Chumack dokázal toto krátké přírodní zjevení zaznamenat na snímku širokoúhlým objektivem 15 s expozicí. Shodou okolností jsou v pozadí vidět dobře známé útvary. Přes přední nohy psa je vidět planeta Jupiter a pod zadníma nohama je červený Mars. Z hvězd jsou vidět hvězdy Velkého vozu nad středem psa a zcela vpravo září načervenalá hvězda Betelgeuse. Tento pes ale nešel domů, místo toho za několik minut změnil svůj tvar, než částice geomagnetické bouře, které ho vytvořily zasáhly Zemi zase někde jinde.

Štítky: Polární záře, Alaska, Mouse over, Dog


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »