Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce zrychleně

Uznání videa: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč by jasný úplněk náhle potemněl? Protože vstoupil do stínu Země. Taková událost nastala téměř před dvěma týdny, když Měsíc prošel úplným zatměním. Toto zatmění bylo vidět z poloviny zeměkoule, která byla přivrácená k Měsíci a bylo zachyceno na četných krásných fotografiích a také na zrychleném videu nahoře, které pokrývá asi hodinu. Video nahoře bylo pořízeno z Mt. Lemmon Sky Center v Arizoně v USA, zemský stín udržuje ve středu a ukazuje, jak se Měsíc přes něj pohybuje od západu k východu. Dočasné příhodné seřazení Země, Měsíce a Slunce zase nastane zítra, přesně o polovinu lunárního měsíce později, když část Země projde částí stínu měsíčního novu.

Štítky: Lunární zatmění, Earth's shadow, Video, Time-lapse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »