Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce zrychleně

Uznání videa: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč by jasný úplněk náhle potemněl? Protože vstoupil do stínu Země. Taková událost nastala téměř před dvěma týdny, když Měsíc prošel úplným zatměním. Toto zatmění bylo vidět z poloviny zeměkoule, která byla přivrácená k Měsíci a bylo zachyceno na četných krásných fotografiích a také na zrychleném videu nahoře, které pokrývá asi hodinu. Video nahoře bylo pořízeno z Mt. Lemmon Sky Center v Arizoně v USA, zemský stín udržuje ve středu a ukazuje, jak se Měsíc přes něj pohybuje od západu k východu. Dočasné příhodné seřazení Země, Měsíce a Slunce zase nastane zítra, přesně o polovinu lunárního měsíce později, když část Země projde částí stínu měsíčního novu.

Štítky: Lunární zatmění, Earth's shadow, Video, Time-lapse


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »