Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce zrychleně

Uznání videa: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč by jasný úplněk náhle potemněl? Protože vstoupil do stínu Země. Taková událost nastala téměř před dvěma týdny, když Měsíc prošel úplným zatměním. Toto zatmění bylo vidět z poloviny zeměkoule, která byla přivrácená k Měsíci a bylo zachyceno na četných krásných fotografiích a také na zrychleném videu nahoře, které pokrývá asi hodinu. Video nahoře bylo pořízeno z Mt. Lemmon Sky Center v Arizoně v USA, zemský stín udržuje ve středu a ukazuje, jak se Měsíc přes něj pohybuje od západu k východu. Dočasné příhodné seřazení Země, Měsíce a Slunce zase nastane zítra, přesně o polovinu lunárního měsíce později, když část Země projde částí stínu měsíčního novu.

Štítky: Lunární zatmění, Earth's shadow, Video, Time-lapse


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »