Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Volně se vznášející skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Před osmi lety z Mezinárodní kosmické stanice volně odplul skafandr, ale nenásledovalo žádné pátrání. Všichni věděli, že skafandr vyhodila posádka kosmické stanice. Ruský, už nepořebný skafandr Orlan, naplněný většinou starým oblečením, byl opatřen slabým radiovým vysílačem, nazván Suitsat-1 a vystrčen na oběžnou dráhu Země. Skafandr oběhl Zemi dvakrát, ale poté radiový signál nečekaně zeslábnul. Suitsat-1 dále obíhal s 90 minutovou periodou až za několik dnů shořel v zemské atmosféře. Na snímku nahoře z roku 2006 je bezvládný skafandr, který právě odplouvá od kosmické stanice.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Space suit


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »