Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Volně se vznášející skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Před osmi lety z Mezinárodní kosmické stanice volně odplul skafandr, ale nenásledovalo žádné pátrání. Všichni věděli, že skafandr vyhodila posádka kosmické stanice. Ruský, už nepořebný skafandr Orlan, naplněný většinou starým oblečením, byl opatřen slabým radiovým vysílačem, nazván Suitsat-1 a vystrčen na oběžnou dráhu Země. Skafandr oběhl Zemi dvakrát, ale poté radiový signál nečekaně zeslábnul. Suitsat-1 dále obíhal s 90 minutovou periodou až za několik dnů shořel v zemské atmosféře. Na snímku nahoře z roku 2006 je bezvládný skafandr, který právě odplouvá od kosmické stanice.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Space suit


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »