Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Volně se vznášející skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Před osmi lety z Mezinárodní kosmické stanice volně odplul skafandr, ale nenásledovalo žádné pátrání. Všichni věděli, že skafandr vyhodila posádka kosmické stanice. Ruský, už nepořebný skafandr Orlan, naplněný většinou starým oblečením, byl opatřen slabým radiovým vysílačem, nazván Suitsat-1 a vystrčen na oběžnou dráhu Země. Skafandr oběhl Zemi dvakrát, ale poté radiový signál nečekaně zeslábnul. Suitsat-1 dále obíhal s 90 minutovou periodou až za několik dnů shořel v zemské atmosféře. Na snímku nahoře z roku 2006 je bezvládný skafandr, který právě odplouvá od kosmické stanice.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Kosmická stanice, ISS, Space suit


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »