Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní prstencové zatmění

Uznání a copyright: Cameron McCarty, Matthew Bartow, Michael Johnson -
MWV Observatory, Coca-Cola Space Science Center, Columbus State University Eclipse Team

Je sezóna zatmění a 29. dubna kolem 06:00 UT se stín nového měsíce dotkne planety Země, i když jen trochu. I tak, pokud budete v Antarktidě, pár set kilometrů od souřadnic 79 stupňů 38,7 minut jižní šířky a 131 stupňů 15,6 minut východní délky, tak budete moci těsně nad obzorem vidět prstencové zatmění Slunce. Protože se Měsíc bude blížit ke svému odzemí, tedy k nejvzdálenějšímu bodu na eliptické lunární orbitě, tak jeho zdánlivá velikost bude příliš malá, než aby zcela zakryl sluneční disk. Prstencová fáze tohoto mimostředového zatmění bude trvat přinejlepším 49 sekund. V maximu by to mohlo vypadat jako snímek "ohnivého prstence" prstencového zatmění z minulého května, který pořídil tým, který vysílal webcast poblíž města Coen v Austrálii. Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje jen část Slunce, bude odpoledne vidět na mnohem větším území na jižní polokouli, včetně Austrálie.

Štítky: Annular solar eclipse, Australia, Ase, Coen


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »