Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní prstencové zatmění

Uznání a copyright: Cameron McCarty, Matthew Bartow, Michael Johnson -
MWV Observatory, Coca-Cola Space Science Center, Columbus State University Eclipse Team

Je sezóna zatmění a 29. dubna kolem 06:00 UT se stín nového měsíce dotkne planety Země, i když jen trochu. I tak, pokud budete v Antarktidě, pár set kilometrů od souřadnic 79 stupňů 38,7 minut jižní šířky a 131 stupňů 15,6 minut východní délky, tak budete moci těsně nad obzorem vidět prstencové zatmění Slunce. Protože se Měsíc bude blížit ke svému odzemí, tedy k nejvzdálenějšímu bodu na eliptické lunární orbitě, tak jeho zdánlivá velikost bude příliš malá, než aby zcela zakryl sluneční disk. Prstencová fáze tohoto mimostředového zatmění bude trvat přinejlepším 49 sekund. V maximu by to mohlo vypadat jako snímek "ohnivého prstence" prstencového zatmění z minulého května, který pořídil tým, který vysílal webcast poblíž města Coen v Austrálii. Částečné zatmění, kdy Měsíc zakryje jen část Slunce, bude odpoledne vidět na mnohem větším území na jižní polokouli, včetně Austrálie.

Štítky: Annular solar eclipse, Australia, Ase, Coen


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »