Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence úplného zatmění Měsíce pořízená 15. dubna míří na jih na zamrzlé jezero Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v Albertě v Kanadě. Na nejvzdálenějším horizontu jsou vrcholky z národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy a fáze zatmělého Měsíce, když opisoval oblouk zleva doprava nad rozeklaným obzorem a nad světly města Waterton. Sekvence zachycuje zhruba 80 minut trvání úplné fáze zatmění. Dobu trvání zatmění Měsíce změřil v roce 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když nejspíš bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto z doby trvání zatmění s využitím geometrie odvodil jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce. Tato současná sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasné hvězdy Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturnu vlevo dole.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »