Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence úplného zatmění Měsíce pořízená 15. dubna míří na jih na zamrzlé jezero Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v Albertě v Kanadě. Na nejvzdálenějším horizontu jsou vrcholky z národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy a fáze zatmělého Měsíce, když opisoval oblouk zleva doprava nad rozeklaným obzorem a nad světly města Waterton. Sekvence zachycuje zhruba 80 minut trvání úplné fáze zatmění. Dobu trvání zatmění Měsíce změřil v roce 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když nejspíš bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto z doby trvání zatmění s využitím geometrie odvodil jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce. Tato současná sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasné hvězdy Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturnu vlevo dole.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »