Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Waterton

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Tato sekvence úplného zatmění Měsíce pořízená 15. dubna míří na jih na zamrzlé jezero Waterton v národním parku Waterton Lakes National Park v Albertě v Kanadě. Na nejvzdálenějším horizontu jsou vrcholky z národního parku Glacier National Park v USA. Expozice každých 10 minut zachytily polohy a fáze zatmělého Měsíce, když opisoval oblouk zleva doprava nad rozeklaným obzorem a nad světly města Waterton. Sekvence zachycuje zhruba 80 minut trvání úplné fáze zatmění. Dobu trvání zatmění Měsíce změřil v roce 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když nejspíš bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto z doby trvání zatmění s využitím geometrie odvodil jednoduchý a přesný způsob výpočtu vzdálenosti Měsíce. Tato současná sekvence zatmění sleduje také postupné polohy Marsu vpravo nahoře nad Měsícem, jasné hvězdy Spica vedle zčervenalého lunárního disku a Saturnu vlevo dole.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Tle


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »