Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Měsíc a zelený paprsek

Uznání a copyright: Dan Long (Apache Point Observatory) - Courtesy: Tom Murphy (UC San Diego)

Toto není scéna z nějakého sci-fi filmu se speciálními efekty. Paprsek zeleného světla i rudý lunární disk jsou opravdové, zachycené v časných ranních hodinách 15. dubna. Pochopitelně, že zčervenalý lunární disk je možné snadno vysvětlit, jelikož snímek byl pořízen tento týden při úplném zatmění Měsíce. Zatmělý, do stínu ponořený Měsíc, odráží zčervenalé světlo všech západů a východů Slunce filtrovaných u okrajů planety Země tak, jak jsou vidět v siluetě z lunární perspektivy. Zelený paprsek je ve skutečnosti laser. Dráha paprsku z 3,5 m dalekohledu observatoře Apache Point v jižním Novém Mexiku ukazuje, že zemská atmosféra část intenzivního laserového světla rozptyluje. Cílem laseru je zpětný odražec z Apolla 15, který na Měsíci zanechali astronauté v roce 1971. Určením zpoždění doby cestování světla od zpětně zachyceného laserového pulsu je experimentální tým z UC San Diego schopen měřit vzdálenost Země-Měsíc s milimetrovou přesností a tak testovat obecnou relativitu Einsteinovy teorie gravitace. Experiment měření vzdálenosti Měsíce laserem při úplném zatmění využívá Země jako kosmického vypínače světla. Pokud je přímé sluneční světlo odcloněno, tak se výkonnost měření zlepší proti tomu, pokud je normální úplněk osvětlený slunečním světlem, což je známo jako prokletí úplňku.

Štítky: Apollo, Lunární zatmění, Laser, Tle, Lunar ranging


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »