Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 186f velikosti Země

Uznání ilustrace: NASA Ames / SETI Institute / JPL-Caltech, Discovery: Elisa V. Quintana, et al.

Planeta Kepler-186f je je první známou planetou o velikosti Země, která se nachází uvnitř obyvatelné zóny kolem jiné hvězdy než Slunce. Planeta byla objevena s pomocí dat z plodného pátrače po planetách, z družice Kepler a obíhá svoji mateřskou hvězdu, chladného, slabého trpaslíka třídy M s asi poloviční velikostí a hmotností Slunce, zhruba 500 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Trpaslíci třídy M jsou běžní, činí až asi 70 procent hvězd v naší Mléčné dráze. Kepler-186f obíhá blízko, 53 miliónů kilometrů (zhruba vzdálenost Merkur - Slunce) od trpaslíka třídy M jednou za 130 dní, takže může být uvnitř obyvatelné zóny, kde povrchové teploty umožňují kapalnou vodu. V této vzdálené soustavě jsou známy další čtyři planety. Všechny čtyři jsou jen o něco větší než Země a jsou na mnohem bližších drahách, jak je vidět na umělecké ilustraci. Velikost a orbita planety Kepler-186f je sice známa, ale její hmotnost a složení známo není a nelze je určit metodou sledování tranzitů, jako to činí družice Kepler. I tak modely naznačují, že by to mohla být skalnatá planeta s atmosférou, která ji činí potenciálně nejvíce Zemi podobnou, dosud objevenou exoplanetou.

Štítky: Země, Kepler, Exoplanet, Habitable zone


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »