Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 186f velikosti Země

Uznání ilustrace: NASA Ames / SETI Institute / JPL-Caltech, Discovery: Elisa V. Quintana, et al.

Planeta Kepler-186f je je první známou planetou o velikosti Země, která se nachází uvnitř obyvatelné zóny kolem jiné hvězdy než Slunce. Planeta byla objevena s pomocí dat z plodného pátrače po planetách, z družice Kepler a obíhá svoji mateřskou hvězdu, chladného, slabého trpaslíka třídy M s asi poloviční velikostí a hmotností Slunce, zhruba 500 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Trpaslíci třídy M jsou běžní, činí až asi 70 procent hvězd v naší Mléčné dráze. Kepler-186f obíhá blízko, 53 miliónů kilometrů (zhruba vzdálenost Merkur - Slunce) od trpaslíka třídy M jednou za 130 dní, takže může být uvnitř obyvatelné zóny, kde povrchové teploty umožňují kapalnou vodu. V této vzdálené soustavě jsou známy další čtyři planety. Všechny čtyři jsou jen o něco větší než Země a jsou na mnohem bližších drahách, jak je vidět na umělecké ilustraci. Velikost a orbita planety Kepler-186f je sice známa, ale její hmotnost a složení známo není a nelze je určit metodou sledování tranzitů, jako to činí družice Kepler. I tak modely naznačují, že by to mohla být skalnatá planeta s atmosférou, která ji činí potenciálně nejvíce Zemi podobnou, dosud objevenou exoplanetou.

Štítky: Země, Kepler, Exoplanet, Habitable zone


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »