Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 186f velikosti Země

Uznání ilustrace: NASA Ames / SETI Institute / JPL-Caltech, Discovery: Elisa V. Quintana, et al.

Planeta Kepler-186f je je první známou planetou o velikosti Země, která se nachází uvnitř obyvatelné zóny kolem jiné hvězdy než Slunce. Planeta byla objevena s pomocí dat z plodného pátrače po planetách, z družice Kepler a obíhá svoji mateřskou hvězdu, chladného, slabého trpaslíka třídy M s asi poloviční velikostí a hmotností Slunce, zhruba 500 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Trpaslíci třídy M jsou běžní, činí až asi 70 procent hvězd v naší Mléčné dráze. Kepler-186f obíhá blízko, 53 miliónů kilometrů (zhruba vzdálenost Merkur - Slunce) od trpaslíka třídy M jednou za 130 dní, takže může být uvnitř obyvatelné zóny, kde povrchové teploty umožňují kapalnou vodu. V této vzdálené soustavě jsou známy další čtyři planety. Všechny čtyři jsou jen o něco větší než Země a jsou na mnohem bližších drahách, jak je vidět na umělecké ilustraci. Velikost a orbita planety Kepler-186f je sice známa, ale její hmotnost a složení známo není a nelze je určit metodou sledování tranzitů, jako to činí družice Kepler. I tak modely naznačují, že by to mohla být skalnatá planeta s atmosférou, která ji činí potenciálně nejvíce Zemi podobnou, dosud objevenou exoplanetou.

Štítky: Země, Kepler, Exoplanet, Habitable zone


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »