Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatelné světy

Uznání a licence: Planetary Habitability Laboratory (UPR Arecibo)

Je Země jediným pouhým světem, na kterém je možný život? Slunci podobné hvězdy mimo naši Sluneční soustavu jsou sledovány pro malé poklesy světla, které znamenají zákryty planetami, což umožňuje nalézt planety, na kterých by mohl být možný život. Tak bylo nalezeno mnoho donedávna neznámých planet, včetně více než 700 planet nedávno objevených družicí NASA Kepler. Umělecká ilustrace nahoře vykresluje dvanáct extrasolárních planet, které kolem svých mateřských hvězd obíhají v obyvatelných zónách. Tyto exoplanety mají teplotu, při které může být na jejich povrchu tekutá voda, takže by na nich mohl být život založený na vodě, podobně jako na Zemi. I když současná technika zatím nedokáže detekovat přítomnost života, tak objev exoplanet v obyvatelých zónách je krokem, který lidstvu umožňuje lépe pochopit své místo ve vesmíru.

Štítky: Life, Exoplanets, Habitable


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »