Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatelné světy

Uznání a licence: Planetary Habitability Laboratory (UPR Arecibo)

Je Země jediným pouhým světem, na kterém je možný život? Slunci podobné hvězdy mimo naši Sluneční soustavu jsou sledovány pro malé poklesy světla, které znamenají zákryty planetami, což umožňuje nalézt planety, na kterých by mohl být možný život. Tak bylo nalezeno mnoho donedávna neznámých planet, včetně více než 700 planet nedávno objevených družicí NASA Kepler. Umělecká ilustrace nahoře vykresluje dvanáct extrasolárních planet, které kolem svých mateřských hvězd obíhají v obyvatelných zónách. Tyto exoplanety mají teplotu, při které může být na jejich povrchu tekutá voda, takže by na nich mohl být život založený na vodě, podobně jako na Zemi. I když současná technika zatím nedokáže detekovat přítomnost života, tak objev exoplanet v obyvatelých zónách je krokem, který lidstvu umožňuje lépe pochopit své místo ve vesmíru.

Štítky: Life, Exoplanets, Habitable


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »