Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obyvatelné světy

Uznání a licence: Planetary Habitability Laboratory (UPR Arecibo)

Je Země jediným pouhým světem, na kterém je možný život? Slunci podobné hvězdy mimo naši Sluneční soustavu jsou sledovány pro malé poklesy světla, které znamenají zákryty planetami, což umožňuje nalézt planety, na kterých by mohl být možný život. Tak bylo nalezeno mnoho donedávna neznámých planet, včetně více než 700 planet nedávno objevených družicí NASA Kepler. Umělecká ilustrace nahoře vykresluje dvanáct extrasolárních planet, které kolem svých mateřských hvězd obíhají v obyvatelných zónách. Tyto exoplanety mají teplotu, při které může být na jejich povrchu tekutá voda, takže by na nich mohl být život založený na vodě, podobně jako na Zemi. I když současná technika zatím nedokáže detekovat přítomnost života, tak objev exoplanet v obyvatelých zónách je krokem, který lidstvu umožňuje lépe pochopit své místo ve vesmíru.

Štítky: Life, Exoplanets, Habitable


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »