Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ Slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo, vidět západ Slunce na Marsu? S tím pomohlo robotické vozítko Spirit, když v roce 2005 zaparkovalo a sledovalo jak Slunce klidně klesá pod vzdálený okraj kráteru Gusev. Barvy na snímku nahoře jsou sice trochu přehnané, aby nejspíš by byly oku lidského výzkumníka zjevné. Jemné částice marťanského prachu rozptýlené v řídké atmosféře propůjčují obloze načervenalou barvu, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo a tak kolem zapadajícího Slunce vytváří zář s modravou oblohou. Jelikož je Mars dále, tak je Slunce méně jasné a má pouze dvě třetiny zdánlivého průměru na Zemi. Snímky jako je tento pomáhají atmosférickým vědcům porozumět nejen atmosféře na Marsu, ale i atmosférám v celé Sluneční soustavě, včetně naší domovské Země.

Štítky: Mars, Atmosféra, Západ slunce


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »