Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ Slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo, vidět západ Slunce na Marsu? S tím pomohlo robotické vozítko Spirit, když v roce 2005 zaparkovalo a sledovalo jak Slunce klidně klesá pod vzdálený okraj kráteru Gusev. Barvy na snímku nahoře jsou sice trochu přehnané, aby nejspíš by byly oku lidského výzkumníka zjevné. Jemné částice marťanského prachu rozptýlené v řídké atmosféře propůjčují obloze načervenalou barvu, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo a tak kolem zapadajícího Slunce vytváří zář s modravou oblohou. Jelikož je Mars dále, tak je Slunce méně jasné a má pouze dvě třetiny zdánlivého průměru na Zemi. Snímky jako je tento pomáhají atmosférickým vědcům porozumět nejen atmosféře na Marsu, ale i atmosférám v celé Sluneční soustavě, včetně naší domovské Země.

Štítky: Mars, Atmosféra, Západ slunce


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »