Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský západ Slunce

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA

Jaké by to bylo, vidět západ Slunce na Marsu? S tím pomohlo robotické vozítko Spirit, když v roce 2005 zaparkovalo a sledovalo jak Slunce klidně klesá pod vzdálený okraj kráteru Gusev. Barvy na snímku nahoře jsou sice trochu přehnané, aby nejspíš by byly oku lidského výzkumníka zjevné. Jemné částice marťanského prachu rozptýlené v řídké atmosféře propůjčují obloze načervenalou barvu, ale prach také rozptyluje dopředu modré světlo a tak kolem zapadajícího Slunce vytváří zář s modravou oblohou. Jelikož je Mars dále, tak je Slunce méně jasné a má pouze dvě třetiny zdánlivého průměru na Zemi. Snímky jako je tento pomáhají atmosférickým vědcům porozumět nejen atmosféře na Marsu, ale i atmosférám v celé Sluneční soustavě, včetně naší domovské Země.

Štítky: Mars, Atmosféra, Západ slunce


43. vesmírný týden 2020

43. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 10. do 25. 10. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Na ISS dorazila nová tříčlenná posádka v Sojuzu MS-17. SpaceX připravuje test třímotorové Starhip. Blue Origin provedla po delší odmlce další suborbitální let New Shepard. Sonda BepiColombo proletěla kolem Venuše. Proběhl start s družicemi Starlink (č. 13) a brzy má letět další. Před 45 lety probíhal úspěšně výzkum Venuše sondami Veněra 9 a 10, které také pořídily první snímky povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,32 dne

Další informace »