Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce a protuberance

Uznání a copyright: jp-Brahic

Někdy je možné zpoza slunečního okraje uvidět dramatickou protuberanci. To byl i případ z minulého týdne, když velká protuberance nahoře, potvrdila nedávné vysoce aktivní Slunce. V popředí chromosféry jsou vidět podrobnosti vlnícího se moře žhavého plynu zobrazeného ve specifické barvě světla emitovaného vodíkem. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který udržuje nad povrchem magnetické pole. Pro ilustraci na obrázku vložená Země je mnohem menší, než taková protuberance. Přestože je protuberance velice horká, tak se při pohledu proti Slunci typicky jeví tmavá, protože je o něco chladnější, než fotosféra pod ní. Klidná protuberance trvá typicky asi měsíc a může propuknout do erupce koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), při kterém je do Sluneční soustavy vyvržen žhavý plyn, který může zasáhnout Zemi a vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Protuberance, Sluneční maximum


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečný zákryt Měsíce letadlem

Letadlo přilétá k přistání na letišti Václava Havla. Den po úplňku, téměř jasno. Canon EOS 5DS R, objektiv Canon EF 100-400 L IS + telekonvertor Kenko 1,4X (aktuálně celkové ohnisko 560mm). Clona F14, čas 1/200, ISO 800. Zpracování Canon DPP 4. Snímek letadla zakrývající velkou část Měsíce jsem podle původního plánu chtěl pořídit o den dříve. Z důvodu oblohy zcela zatažené během úplňku ho však nebylo možno provést.

Další informace »