Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunce a protuberance

Uznání a copyright: jp-Brahic

Někdy je možné zpoza slunečního okraje uvidět dramatickou protuberanci. To byl i případ z minulého týdne, když velká protuberance nahoře, potvrdila nedávné vysoce aktivní Slunce. V popředí chromosféry jsou vidět podrobnosti vlnícího se moře žhavého plynu zobrazeného ve specifické barvě světla emitovaného vodíkem. Sluneční protuberance je mračno slunečního plynu, který udržuje nad povrchem magnetické pole. Pro ilustraci na obrázku vložená Země je mnohem menší, než taková protuberance. Přestože je protuberance velice horká, tak se při pohledu proti Slunci typicky jeví tmavá, protože je o něco chladnější, než fotosféra pod ní. Klidná protuberance trvá typicky asi měsíc a může propuknout do erupce koronálního výtrysku hmoty (CME - Coronal Mass Ejection), při kterém je do Sluneční soustavy vyvržen žhavý plyn, který může zasáhnout Zemi a vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Protuberance, Sluneční maximum


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »