Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globule v mlhovině Běžící kuře

Uznání a copyright: Fred Vanderhaven

Z vajec tohoto kuřete se mohou vyléhnout hvězdy. Emisní mlhovina na snímku nahoře je katalogizovaná jako IC 2944 a pro její celkový vzhled se jí říká mlhovina Běžící kuře. Snímek byl pořízen nedávno z observatoře Siding Spring v Austrálii a představuje vědecky přiřazené barvy. Skoro uprostřed snímku jsou vidět malá, tmavá molekulární mračna bohatá na neprůhledný kosmický prach. Po svém objeviteli se nazývají Thackerayovy globule a tato "vejce" mohou být potenciálními místy gravitační kondenzace nových hvězd, i když jejich budoucnost je nejistá, jelikož je rychle eroduje intenzivní záření blízkých mladých hvězd. Tyto hmotné a energetické hvězdy spolu s různorodými oblastmi zářícího plynu a odrazivého prachu tvoří otevřenou hvězdokupu Collinder 249. Tento nádherný kout oblohy měří v odhadované vzdálenosti mlhoviny 6000 světelných let asi 70 světelných let.

Štítky: Molecular clouds, IC 2944, Thackeray's Globules


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mlhovina Kosatec

Newton 150/750 + kamera ZWO ASI178MC

Další informace »