Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globule v mlhovině Běžící kuře

Uznání a copyright: Fred Vanderhaven

Z vajec tohoto kuřete se mohou vyléhnout hvězdy. Emisní mlhovina na snímku nahoře je katalogizovaná jako IC 2944 a pro její celkový vzhled se jí říká mlhovina Běžící kuře. Snímek byl pořízen nedávno z observatoře Siding Spring v Austrálii a představuje vědecky přiřazené barvy. Skoro uprostřed snímku jsou vidět malá, tmavá molekulární mračna bohatá na neprůhledný kosmický prach. Po svém objeviteli se nazývají Thackerayovy globule a tato "vejce" mohou být potenciálními místy gravitační kondenzace nových hvězd, i když jejich budoucnost je nejistá, jelikož je rychle eroduje intenzivní záření blízkých mladých hvězd. Tyto hmotné a energetické hvězdy spolu s různorodými oblastmi zářícího plynu a odrazivého prachu tvoří otevřenou hvězdokupu Collinder 249. Tento nádherný kout oblohy měří v odhadované vzdálenosti mlhoviny 6000 světelných let asi 70 světelných let.

Štítky: Molecular clouds, IC 2944, Thackeray's Globules


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »