Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Globule v mlhovině Běžící kuře

Uznání a copyright: Fred Vanderhaven

Z vajec tohoto kuřete se mohou vyléhnout hvězdy. Emisní mlhovina na snímku nahoře je katalogizovaná jako IC 2944 a pro její celkový vzhled se jí říká mlhovina Běžící kuře. Snímek byl pořízen nedávno z observatoře Siding Spring v Austrálii a představuje vědecky přiřazené barvy. Skoro uprostřed snímku jsou vidět malá, tmavá molekulární mračna bohatá na neprůhledný kosmický prach. Po svém objeviteli se nazývají Thackerayovy globule a tato "vejce" mohou být potenciálními místy gravitační kondenzace nových hvězd, i když jejich budoucnost je nejistá, jelikož je rychle eroduje intenzivní záření blízkých mladých hvězd. Tyto hmotné a energetické hvězdy spolu s různorodými oblastmi zářícího plynu a odrazivého prachu tvoří otevřenou hvězdokupu Collinder 249. Tento nádherný kout oblohy měří v odhadované vzdálenosti mlhoviny 6000 světelných let asi 70 světelných let.

Štítky: Molecular clouds, IC 2944, Thackeray's Globules


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »