Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1333 Hvězdný prach

Uznání a copyright: Al Howard

NGC 1333 je ve viditelném světle vidět jako reflekční mlhovina, které dominují modré barvy charakteristické pro prachem odrážené světlo hvězd. Nachází se ve vzdálenosti asi 1000 světelných let v hrdinském souhvězdí Perseus na okraji velkého hvězdotvorného molekulárního mračna. Tento podrobný pohled zabírá na obloze asi dva úplňky, neboli v odhadované vzdálenosti NGC 1333 něco přes 15 světelných let. Ukazuje podrobnosti zaprášené oblasti spolu s náznaky kontrastující červené emise z Herbig-Harových objektů, z výtrysků a z rázem stlačeného zářícího plynu, které vyvěrají z nedávno vzniklých hvězd. NGC 1333 obsahuje stovky hvězd mladších než milión let, přičemž většinu z nich před optickými teleskopy stále ukrývá všudepřítomný hvězdný prach. Toto chaotické prostředí se může podobat tomu v naší vlastní Sluneční soustavě před 4,5 miliardami let.

Štítky: Star-formation, Prach, Reflekční mlhovina, Ngc1333


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »