Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled ze zóny

Uznání a copyright: Jack Fusco

V časných ranních hodinách 1. března vychází na nebi i na moři brilantní Venuše a centrální Mléčná dráha. Je to pohled z pláže u Sea Isle City ve státě New Jersey v USA. Země pochopitelně obíhá v obyvatelné zóně Sluneční soustavy, takže zlatá střední oblast, kde může být kapalná voda, není ani příliš blízko, ani daleko od Slunce. Podobné je to i s velikostí Země, zatímco Venuše se nachází těsně pod vnitřní hranicí obyvatelné zóny. Vodní odrazy světla z naší nehostinné sesterské planety jsou vidět spolu s klidným, chladným oceánem a s nízkými mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Venuše, Reflection, Habitable zone


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Irizace pod měsíčním světlem

Další informace »