Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Mount Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSL, Navcam

Nasaďte si svoje červenomodré brýle (červená na levém oku) a podívejte se přes tuto širou marťanskou krajinu. Panaromatické stereo pohled se skládá ze snímků z kamery Navcam popojíždějící Curiosity při zastávce během 100 metrů dlouhé jízdy 548. sol (19. února). Na obzoru je vidět 5,5 kilometrů vysoký vrcholek Mount Sharp, též známý jako Aeolis Mons a jeho základna je cílem pro Curiosity. Podél výstupu Junda jsou v poopředí řady žlábkovaných kamenů. Tato scéna se středem na jiho-jihovýchod zabírá 160 stupňů. (Jiný snímek z Navcam se zde dívá zpět na cestu Curiosity za celý sol na Marsu.)

Štítky: Mars, Stereo, MER, Anaglyph, Curiosity, Mt. Sharp


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

Foceno mobilem dobson 305/1500 mm okular Omegon 32 mm

Další informace »