Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Mount Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSL, Navcam

Nasaďte si svoje červenomodré brýle (červená na levém oku) a podívejte se přes tuto širou marťanskou krajinu. Panaromatické stereo pohled se skládá ze snímků z kamery Navcam popojíždějící Curiosity při zastávce během 100 metrů dlouhé jízdy 548. sol (19. února). Na obzoru je vidět 5,5 kilometrů vysoký vrcholek Mount Sharp, též známý jako Aeolis Mons a jeho základna je cílem pro Curiosity. Podél výstupu Junda jsou v poopředí řady žlábkovaných kamenů. Tato scéna se středem na jiho-jihovýchod zabírá 160 stupňů. (Jiný snímek z Navcam se zde dívá zpět na cestu Curiosity za celý sol na Marsu.)

Štítky: Mars, Stereo, MER, Anaglyph, Curiosity, Mt. Sharp


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »