Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Mount Sharp

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSL, Navcam

Nasaďte si svoje červenomodré brýle (červená na levém oku) a podívejte se přes tuto širou marťanskou krajinu. Panaromatické stereo pohled se skládá ze snímků z kamery Navcam popojíždějící Curiosity při zastávce během 100 metrů dlouhé jízdy 548. sol (19. února). Na obzoru je vidět 5,5 kilometrů vysoký vrcholek Mount Sharp, též známý jako Aeolis Mons a jeho základna je cílem pro Curiosity. Podél výstupu Junda jsou v poopředí řady žlábkovaných kamenů. Tato scéna se středem na jiho-jihovýchod zabírá 160 stupňů. (Jiný snímek z Navcam se zde dívá zpět na cestu Curiosity za celý sol na Marsu.)

Štítky: Mars, Stereo, MER, Anaglyph, Curiosity, Mt. Sharp


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »