Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy z malé planety

Uznání a copyright: Janne Voutilainen

Tuto zasněženou malou planetu ohraničuje trochu strašidelný prstenec světelných sloupů. Samozřejmě, že tou planetou je Země, zde zobrazená od nadiru k zenitu, dokola kolem obzoru, v projekci malé planety. Tato sférická panoramatická obrazová mozaika mapuje pohled z Siilinjärvi ve východním Finsku. Ve velice studeném vzduchu blízko zemského povrchu se lehce vznáší ploché ledové krystaly, podobné těm, které se nacházejí ve vysokých, řídkých oblacích. Sloupy světla vznikají proto, protože horizontální plochy krystalů odrážejí po krátkou dobu světlo z pozemských zdrojů vyzařované vzhůru naopak směrem dolů, k pozorovateli. Snášející se krystaly vytvářejí podobný jev, jako třpytivé sloupy měsíčního nebo slunečního světla odráženého vlnami na vodní hladině.

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Little planet projection, Stereographic


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »