Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy z malé planety

Uznání a copyright: Janne Voutilainen

Tuto zasněženou malou planetu ohraničuje trochu strašidelný prstenec světelných sloupů. Samozřejmě, že tou planetou je Země, zde zobrazená od nadiru k zenitu, dokola kolem obzoru, v projekci malé planety. Tato sférická panoramatická obrazová mozaika mapuje pohled z Siilinjärvi ve východním Finsku. Ve velice studeném vzduchu blízko zemského povrchu se lehce vznáší ploché ledové krystaly, podobné těm, které se nacházejí ve vysokých, řídkých oblacích. Sloupy světla vznikají proto, protože horizontální plochy krystalů odrážejí po krátkou dobu světlo z pozemských zdrojů vyzařované vzhůru naopak směrem dolů, k pozorovateli. Snášející se krystaly vytvářejí podobný jev, jako třpytivé sloupy měsíčního nebo slunečního světla odráženého vlnami na vodní hladině.

Štítky: Ledové krystaly, Light pillars, Little planet projection, Stereographic


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »