Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety se stopami hvězd

Uznání a copyright: Mike Killian / AmericaSpace

Tyto stopy hvězd zachytila kamera na stativu při pohledu na východ na východ přes nádrž Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku jako sérii krátkých expozic během tří hodin večer 23. ledna. Kamera umístěná jen pár mil od startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral také zachytila nádherný noční start rakety Atlas V, když vynášela družici NASA TDRS-L (Tracking and Data Relay Satellite). Stopy hvězd jsou odrazem zdánlivého pohybu hvězd po pozemské obloze, který způsobuje denní rotace Země okolo své osy. Tato rotace je také příčinou, proč stopa rakety tvoří oblouk na východ přes Atlantik. Vypouštění směrem na východ, tedy ve směru zemské rotace, přidává raketě rotační rychlost a snižuje množství paliva nutného pro dosažení oběžné dráhy. Je trochu ironické, že družice TDRS-L je určena pro geostacionární dráhu. Z této dráhy, z výšky 36 000 kilometrů nad rovníkem, bude její oběžná doba shodná s rotací Země a družice se bude na pozemské obloze jevit bez pohybu.

Štítky: Stopy hvězd, Launch, TDRS, Geostationary orbit


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »