Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Marsu se objevil kámen tvaru koblihy s marmeládou

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co kdyby se na Marsu náhle objevil kámen, který by vypadal jako kobliha s marmeládou? Přesně to se stalo před robotickým vozítkem Opportunity, které nyní zkoumá rudou planetu. Nečekaně umístěný kámen na snímku nahoře byl nedávno zobrazen vozítkem Opportunity poté, co nebyl vidět na jiných snímcích, které byly pořízeny nedávno, teprve před dvanácti marťanskými dny (soly). Co se týče této záhady, tak vysvětlení by mohlo být trochu fádní, tento kámen byl nedávno rozházen jedním kolem vozítka. Ale i tak neobvyklé světlé barvy kamene kolem červeného vnitřku podnítily zájem o jeho složení, stejně jako způsobily jeho přezdívku Jelly Donut (Kobliha s marmeládou). Následná chemická analýza ukázala, že tento kámen má dvojnásobný obsah manganu, než kterýkoliv dosud zkoumaný kámen, což je nečekaná skutečnost, která zatím nezapadá do porozumění lidstva Marťanské geologické historii. Vozítko Opportunity nyní slaví své 10. výročí na Marsu a pokračuje ve výzkumu části okraje 22 kilometrů velkého kráteru Endeavor zvané Murray Ridge.

Štítky: Mars, Rock, Opportunity rover


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »