Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deset let Opportunity na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Vozítko Opportunity dosedlo na Mars 25. ledna (UT) 2004, takže dnes je 10. výročí jeho přistání. Po více než 3500 solech (marťanských slunečních dnech) robot ze Země o velikosti golfového vozítka stále aktivně zkoumá rudou planetu, přestože jeho původní mise byla plánována na tři měsíce. Tento autoportrét byl pořízen pomocí panoramatické kamery Opportunity počátkem tohoto měsíce. Podpůrný stožár kamery byl z mozaiky snímků sice odstraněn, ale jeho stín je vidět na zaprášených slunečních panelech na palubě vozítka. Pro srovnání je na vloženém obrázku podobný autoportrét z konce roku 2004. Vozítko Opportunity ujelo od místa přistání asi 39 kilometrů (22 mil) a nyní odpočívá v místě Solander Point na okraji kráteru Endeavour.

Galerie: Supernova v M82 - Online pozorování: Virtuální teleskop

Štítky: Mars, Vozítko, MER, Opportunity, 10th anniversary


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Slabší polární záře nad Pálavou.

Další informace »