Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deset let Opportunity na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State U.

Vozítko Opportunity dosedlo na Mars 25. ledna (UT) 2004, takže dnes je 10. výročí jeho přistání. Po více než 3500 solech (marťanských slunečních dnech) robot ze Země o velikosti golfového vozítka stále aktivně zkoumá rudou planetu, přestože jeho původní mise byla plánována na tři měsíce. Tento autoportrét byl pořízen pomocí panoramatické kamery Opportunity počátkem tohoto měsíce. Podpůrný stožár kamery byl z mozaiky snímků sice odstraněn, ale jeho stín je vidět na zaprášených slunečních panelech na palubě vozítka. Pro srovnání je na vloženém obrázku podobný autoportrét z konce roku 2004. Vozítko Opportunity ujelo od místa přistání asi 39 kilometrů (22 mil) a nyní odpočívá v místě Solander Point na okraji kráteru Endeavour.

Galerie: Supernova v M82 - Online pozorování: Virtuální teleskop

Štítky: Mars, Vozítko, MER, Opportunity, 10th anniversary


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »