Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky slunečních skvrn ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Byl to klidný den na Slunci. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i dokonce v klidných dnech je povrch Slunce rušným místem. V ultrafialovém světle jsou vidět poměrně chladné tmavé oblasti s teplotami tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u horizontu. Jasný zářící plyn, který teče kolem slunečních skvrn, má teplotu přes jeden milión stupňů Celsia. Příčina tak vysokých teplot je sice neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, kterými teče sluneční plazma. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se pohybovala přes Slunce v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »