Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčky slunečních skvrn ultrafialově

Uznání: TRACE Project, NASA

Byl to klidný den na Slunci. Snímek nahoře ovšem ukazuje, že i dokonce v klidných dnech je povrch Slunce rušným místem. V ultrafialovém světle jsou vidět poměrně chladné tmavé oblasti s teplotami tisíců stupňů Celsia. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 z minulého slunečního cyklu je vidět jako jasná oblast u horizontu. Jasný zářící plyn, který teče kolem slunečních skvrn, má teplotu přes jeden milión stupňů Celsia. Příčina tak vysokých teplot je sice neznámá, ale předpokládá se, že souvisí s rychle se měnícími smyčkami magnetického pole, kterými teče sluneční plazma. Velká skupina slunečních skvrn AR 9169 se pohybovala přes Slunce v září 2000 a za několik týdnů se rozpadla.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Ultrafialový


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »