Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární družice za Alpami

Uznání a copyright: Michael Kunze

Proč se ty hvězdy nehýbou? Jak se Země otáčí, tak hvězdy na obloze typicky vycházejí a zapadají. Ty, které jsou dál od severního nebo jižního pólu opisují kolem pólu kružnice. Pokud se pečlivě podíváte na zrychlené video nahoře, tak ovšem zjistíte, že některé světelné body jsou stacionární. Tyto objekty nejsou hvězdy, ale lidmi vypuštěné družice, které jsou zakotvené vysoko nad zemským rovníkem. Nazývají se geostacionární družice, dolů nespadnou, protože obíhají Zemi a obíhají stejnou rychlostí, jakou se Země otáčí. Oběžná vzdálenost, kde je toto možné je mnohem vzdálenější, než je Mezinárodní kosmická stanice, ale mnohem bližší, než Měsíc. Toto video bylo pořízeno z nejvyšší otáčivé restaurace na světě na Mittelallalinu ve švýcarských Alpách. V popředí je hora známá jako Allalinhorn. Při pečlivém sledování uvidíte, že geostacionární družice vrhají záblesky odraženého slunečního světla. Družice jsou vidět v jediné skoro přímce, což je ve skutečnosti projekce zemského rovníku na oblohu.

Štítky: Satellites, Video, Alps, Geostationary


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »