Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geostacionární družice za Alpami

Uznání a copyright: Michael Kunze

Proč se ty hvězdy nehýbou? Jak se Země otáčí, tak hvězdy na obloze typicky vycházejí a zapadají. Ty, které jsou dál od severního nebo jižního pólu opisují kolem pólu kružnice. Pokud se pečlivě podíváte na zrychlené video nahoře, tak ovšem zjistíte, že některé světelné body jsou stacionární. Tyto objekty nejsou hvězdy, ale lidmi vypuštěné družice, které jsou zakotvené vysoko nad zemským rovníkem. Nazývají se geostacionární družice, dolů nespadnou, protože obíhají Zemi a obíhají stejnou rychlostí, jakou se Země otáčí. Oběžná vzdálenost, kde je toto možné je mnohem vzdálenější, než je Mezinárodní kosmická stanice, ale mnohem bližší, než Měsíc. Toto video bylo pořízeno z nejvyšší otáčivé restaurace na světě na Mittelallalinu ve švýcarských Alpách. V popředí je hora známá jako Allalinhorn. Při pečlivém sledování uvidíte, že geostacionární družice vrhají záblesky odraženého slunečního světla. Družice jsou vidět v jediné skoro přímce, což je ve skutečnosti projekce zemského rovníku na oblohu.

Štítky: Satellites, Video, Alps, Geostationary


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »