Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jurijova planeta

Uznání: ISS Expedition 30, NASA

Sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin se stal 12. dubna 1961 prvním člověkem, který uviděl planetu Zemi z vesmíru. O pohledu z oběžné dráhy řekl: "Obloha je velice tmavá, Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně". Oslavme nedávným snímkem z Mezinárodní kosmické stanice. Pěkný pohled na Zemi v noci z výšky 240 mil (384 km) pochází z 28. března. Uprostřed jsou vidět světla Moskvy v Rusku a vlevo je vidět jeden ze slunečních panelů stanice. Nad mírně zakřiveným horizontem je vidět polární záře a sluneční úsvit. Mezi hvězdami nad obzorem je vidět i kompaktní hvězdokupa Plejády, ponořená do polární záře.

Štítky: Země, Yuri gagarin, Spaceflight, ISS


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »