Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kaňon v měsíčním světle

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Na nočním nebi 26. března stojí mladý Měsíc v konjunkci s brilantní planetou Venuší nad vzdáleným západním obzorem. Z jižního okraje Velkého kaňonu v Lipan Point je v popředí vine řeka Kolorado, která se blyští v měsíčním světle vidět. Velký kaňon je samozřejmě znám jako jeden z divů planety Země. Obrovský zářez vymletý?? řekou je 270 mil (440 km) dlouhý, až 18 mil (30 km) široký a hloubka se překračuje jednu míli (1,8 km). Mezi zázraky noční oblohy toho dne patří i kompaktní Plejády a Hyjády ve tvaru V, hvězdokupy hned nad Měsícem. Pod blízkým párem Měsíc/Venuše je u u západního obzoru vidět planeta Jupiter.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Grand Canyon


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »