Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký kaňon v měsíčním světle

Uznání a copyright: Malcolm Park (North York Astronomical Association)

Na nočním nebi 26. března stojí mladý Měsíc v konjunkci s brilantní planetou Venuší nad vzdáleným západním obzorem. Z jižního okraje Velkého kaňonu v Lipan Point je v popředí vine řeka Kolorado, která se blyští v měsíčním světle vidět. Velký kaňon je samozřejmě znám jako jeden z divů planety Země. Obrovský zářez vymletý?? řekou je 270 mil (440 km) dlouhý, až 18 mil (30 km) široký a hloubka se překračuje jednu míli (1,8 km). Mezi zázraky noční oblohy toho dne patří i kompaktní Plejády a Hyjády ve tvaru V, hvězdokupy hned nad Měsícem. Pod blízkým párem Měsíc/Venuše je u u západního obzoru vidět planeta Jupiter.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Grand Canyon


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nájdi kométy: NEOWISE, PANSTARRS, LEMMON

LEMMON C/2019 U6 vľavo hore, PANSTARRS C/2017 T2 v strede dole, NEOWISE C/2020 F3 vpravo

Další informace »