Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Venuše ze Země

Uznání: Marek Nikoden (PPSAE)

Bylo to vidět na celém světě. Konjunkce Jupiteru a Venuše po západu byla vidět minulý týden téměř ať jste byli kdekoliv na Zemi. Kdokoliv na planetě Zemi s jasným západním obzorem ji mohl po západu uvidět. Tento týden ta dvojice ještě stále stojí za povšimnutí, i když Jupiter klesl pod jasnější Venuši. A když se podíváte výš na oblohu, tak uvidíte i Mars. Tvůrčí fotograf odjel téměř před týdnem pryč od světel města Szubin v Polsku, aby mohl zachytit skoro největší přiblížení obou planet na snímku nahoře. Obě jasné planety od sebe dělily pouhé tři stupně a legrační póza jeho dcery. V pozadí pořád ještě slabě svítí červený západ slunce. Tato konjunkce se sice chýlí ke konci, ale další konjunkce Venuše s Jupiterem nastane v květnu příštího roku.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »