Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Venuše ze Země

Uznání: Marek Nikoden (PPSAE)

Bylo to vidět na celém světě. Konjunkce Jupiteru a Venuše po západu byla vidět minulý týden téměř ať jste byli kdekoliv na Zemi. Kdokoliv na planetě Zemi s jasným západním obzorem ji mohl po západu uvidět. Tento týden ta dvojice ještě stále stojí za povšimnutí, i když Jupiter klesl pod jasnější Venuši. A když se podíváte výš na oblohu, tak uvidíte i Mars. Tvůrčí fotograf odjel téměř před týdnem pryč od světel města Szubin v Polsku, aby mohl zachytit skoro největší přiblížení obou planet na snímku nahoře. Obě jasné planety od sebe dělily pouhé tři stupně a legrační póza jeho dcery. V pozadí pořád ještě slabě svítí červený západ slunce. Tato konjunkce se sice chýlí ke konci, ale další konjunkce Venuše s Jupiterem nastane v květnu příštího roku.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »