Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a Venuše ze Země

Uznání: Marek Nikoden (PPSAE)

Bylo to vidět na celém světě. Konjunkce Jupiteru a Venuše po západu byla vidět minulý týden téměř ať jste byli kdekoliv na Zemi. Kdokoliv na planetě Zemi s jasným západním obzorem ji mohl po západu uvidět. Tento týden ta dvojice ještě stále stojí za povšimnutí, i když Jupiter klesl pod jasnější Venuši. A když se podíváte výš na oblohu, tak uvidíte i Mars. Tvůrčí fotograf odjel téměř před týdnem pryč od světel města Szubin v Polsku, aby mohl zachytit skoro největší přiblížení obou planet na snímku nahoře. Obě jasné planety od sebe dělily pouhé tři stupně a legrační póza jeho dcery. V pozadí pořád ještě slabě svítí červený západ slunce. Tato konjunkce se sice chýlí ke konci, ale další konjunkce Venuše s Jupiterem nastane v květnu příštího roku.

Štítky: Venuše, Jupiter, Konjunkce


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »