Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné planety za slunečním dalekohledem McMath-Pierce

Uznání: Mike Line (Caltech), Ed Mierkiewicz (Univ. Wisconsin-Madison), Ron Oliversen (NASA-GSFC)

Tuto astronomickou scénu s jasnými planetami Venuší a Jupiterem rámuje sluneční dalekohled McMath-Pierce americké národní sluneční observatoře. Snímek byl pořízen 9. března v Národní observatoři Kitt Peak. Na vrcholu 30 metrů vysoké věže slunečního dalekohledu je usazen heliostat, který sluneční paprsky vrhá dolů do dlouhé diagonální šachty, kde v podzemí dosáhnou priomárního zrcadla dalekohledu. Po západu Slunce začal konstrukci ozařovat a vrhat na ni stíny Měsíc skoro v úplňku. V záběru je vidět otevřená kopule 2,1m reflektoru na Kitt Peak, který se připravuje na noc, zatímco vysoko nad věží heliostatu září hvězdokupa Plejády. Šikmý dalekohled McMath-Pierce byl uveden do provozu před 50 lety ke studiu Slunce, ale udělal též mnoho pozorování obou jasných planet. Tu noc se pozorovaly sodíkové ionty v řídké lunární atmosféře.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Gamma ray, Allsky, Fermi, Ron Oliversen, Goddard Space Flight Center


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »