Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné planety za slunečním dalekohledem McMath-Pierce

Uznání: Mike Line (Caltech), Ed Mierkiewicz (Univ. Wisconsin-Madison), Ron Oliversen (NASA-GSFC)

Tuto astronomickou scénu s jasnými planetami Venuší a Jupiterem rámuje sluneční dalekohled McMath-Pierce americké národní sluneční observatoře. Snímek byl pořízen 9. března v Národní observatoři Kitt Peak. Na vrcholu 30 metrů vysoké věže slunečního dalekohledu je usazen heliostat, který sluneční paprsky vrhá dolů do dlouhé diagonální šachty, kde v podzemí dosáhnou priomárního zrcadla dalekohledu. Po západu Slunce začal konstrukci ozařovat a vrhat na ni stíny Měsíc skoro v úplňku. V záběru je vidět otevřená kopule 2,1m reflektoru na Kitt Peak, který se připravuje na noc, zatímco vysoko nad věží heliostatu září hvězdokupa Plejády. Šikmý dalekohled McMath-Pierce byl uveden do provozu před 50 lety ke studiu Slunce, ale udělal též mnoho pozorování obou jasných planet. Tu noc se pozorovaly sodíkové ionty v řídké lunární atmosféře.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Gamma ray, Allsky, Fermi, Ron Oliversen, Goddard Space Flight Center


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »