Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné planety za slunečním dalekohledem McMath-Pierce

Uznání: Mike Line (Caltech), Ed Mierkiewicz (Univ. Wisconsin-Madison), Ron Oliversen (NASA-GSFC)

Tuto astronomickou scénu s jasnými planetami Venuší a Jupiterem rámuje sluneční dalekohled McMath-Pierce americké národní sluneční observatoře. Snímek byl pořízen 9. března v Národní observatoři Kitt Peak. Na vrcholu 30 metrů vysoké věže slunečního dalekohledu je usazen heliostat, který sluneční paprsky vrhá dolů do dlouhé diagonální šachty, kde v podzemí dosáhnou priomárního zrcadla dalekohledu. Po západu Slunce začal konstrukci ozařovat a vrhat na ni stíny Měsíc skoro v úplňku. V záběru je vidět otevřená kopule 2,1m reflektoru na Kitt Peak, který se připravuje na noc, zatímco vysoko nad věží heliostatu září hvězdokupa Plejády. Šikmý dalekohled McMath-Pierce byl uveden do provozu před 50 lety ke studiu Slunce, ale udělal též mnoho pozorování obou jasných planet. Tu noc se pozorovaly sodíkové ionty v řídké lunární atmosféře.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Gamma ray, Allsky, Fermi, Ron Oliversen, Goddard Space Flight Center


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 24P/Schaumasse.

Snímek komety 24P/Schaumasse. Sever je nahoře, východ vlevo, proti originálu 3x zmenšeno. V době fotografování byla vzdálena od Země 0.669 au, od Slunce 1.517 au.

Další informace »