Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí Slunce na gama obloze

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Co září na gama obloze? Odpovědí jsou obvykle ta nejexotičtější a nejenergetičtější astrofyzikální prostředí, jako aktivní galaxie poháněné superhmotnými černými děrami nebo nesmírně husté pulzary, rotující pozůstatky vybuchlých hvězd. Ale 7. března gama obloze dominovalo silné sluneční vzplanutí, jedno ze série nedávných slunečních erupcí a to na energiích až miliardkrát větších, než je energie fotonů viditelného světla. Tyto dva panely ilustrují intenzitu tohoto slunečního vzplanutí na celooblohových snímcích pořizovaných Fermiho kosmickým gama dalekohledem. Ještě 6. března, stejně jako po většinu dní, bylo Slunce pomocí Fermiho zobrazovacích detektorů skoro neviditelné. Ale při vzplanutí třídy X se stalo na gama energiích téměř 100 krát jasnější, dokonce více než pulsar v Plachtách (Vela). Slunce nyní ve Fermiho pohledu zase zesláblo, ale jak se bude blížit do maxima své aktivity, tak jistě na gama obloze zase zazáří.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Gamma ray, Allsky, Fermi


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »