Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paříž v noci

Uznání a copyright: Serge Brunier (TWAN)

Poznáváte na světla města Paříž? Snímek nahoře byl pořízen 25. března z vrcholu 210 metrů vysokého mrakodrapu Montparnasse, mnozí poznají Eiffelovu věž, velkou kopulovitou stavbu Invalidovny (vpravo), nebo barevně osvětlený vyvýšený Metro vlak, který se lehce stáčí ke středu snímku. Blízko u obzoru vpravo můžete spatřit i Triumfální oblouk. Ale ať se díváte z kteréhokoliv místa, tak nebeská světla u západního obzoru by vám měla být povědomá. Krásná trojitá konjunkce brilantní Venuše (nahoře), Jupiteru a srpku mladého Měsíce jsou vidět na večerní obloze na celé Zemi.

Štítky: Měsíc, Venuše, Jupiter, Konjunkce, Canyon, Paris, Montparnasse


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Slunce 2026

1/2500s - 1,3s -- HDR z celkem 11 snímků

Další informace »