Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tatínek umlčel Omicron Ceti

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Omikron Ceťané byli umlčeni. Poté, co si dcerka čtyři dny po sobě stěžovala, že ji v noci rušila nějaká strašidla podobná mimozemšťanům, tak tatínek přikročil k činu. Když se jí ptal naposledy, tak se dcerušce zdálo, že hullabaloo by mohli pocházet z planetární soustavy, která možná mohla znít jako "Omicron Ceti". Aby tatínek vyřešil podstatu problému, tak vzal dcerku ven a použil svůj silný laser, aby ten mimozemský svět zničil. Je legrační, že mateřská hvězda Omicron Ceti nyní vykazuje známky nestability a výrazně zvyšuje svoji jasnost. Veselý první apríl od lidí z APODu. Ve skutečnosti je ta dotčená hvězda Mira, slavná proměnná hvězda, u které se očekává, že koncem srpna zase dosáhne maxima. Pochybný otec ve skutečnosti ukazoval své dceři hvězdu, která má stejné jméno jako ona.

Štítky: Mira, Omicron ceti, Laser pointer


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »