Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na severní polokouli už bylo pozdní jaro, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zahlédla tohoto místního obyvatele. Jádro vířícího prachového víru má v průměru asi 30 metrů a přes rovnou a zaprášenou Amazonis Planitia směřuje na jih a na východ (dolů a vpravo). Vír zvedá do řídké marťanské atmosféry prach a jeho vlečka dosahuje až 800 metrů vysoko nad povrchem. Vlečka ovšem nesleduje stopu víru, ale západní vítr ji odfukuje k východu. Prachové víry vznikají při zahřívání povrchu sluncem, což generuje teplé stoupavé vzdušné proudy, které začínají rotovat a v této oblasti jsou běžné. Tangenciální rychlosti větru u prachových vírů na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr, Amazonis planitia


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »