Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na severní polokouli už bylo pozdní jaro, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zahlédla tohoto místního obyvatele. Jádro vířícího prachového víru má v průměru asi 30 metrů a přes rovnou a zaprášenou Amazonis Planitia směřuje na jih a na východ (dolů a vpravo). Vír zvedá do řídké marťanské atmosféry prach a jeho vlečka dosahuje až 800 metrů vysoko nad povrchem. Vlečka ovšem nesleduje stopu víru, ale západní vítr ji odfukuje k východu. Prachové víry vznikají při zahřívání povrchu sluncem, což generuje teplé stoupavé vzdušné proudy, které začínají rotovat a v této oblasti jsou běžné. Tangenciální rychlosti větru u prachových vírů na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr, Amazonis planitia


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »