Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na severní polokouli už bylo pozdní jaro, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zahlédla tohoto místního obyvatele. Jádro vířícího prachového víru má v průměru asi 30 metrů a přes rovnou a zaprášenou Amazonis Planitia směřuje na jih a na východ (dolů a vpravo). Vír zvedá do řídké marťanské atmosféry prach a jeho vlečka dosahuje až 800 metrů vysoko nad povrchem. Vlečka ovšem nesleduje stopu víru, ale západní vítr ji odfukuje k východu. Prachové víry vznikají při zahřívání povrchu sluncem, což generuje teplé stoupavé vzdušné proudy, které začínají rotovat a v této oblasti jsou běžné. Tangenciální rychlosti větru u prachových vírů na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr, Amazonis planitia


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »