Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový vír na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Na severní polokouli už bylo pozdní jaro, když kamera HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zahlédla tohoto místního obyvatele. Jádro vířícího prachového víru má v průměru asi 30 metrů a přes rovnou a zaprášenou Amazonis Planitia směřuje na jih a na východ (dolů a vpravo). Vír zvedá do řídké marťanské atmosféry prach a jeho vlečka dosahuje až 800 metrů vysoko nad povrchem. Vlečka ovšem nesleduje stopu víru, ale západní vítr ji odfukuje k východu. Prachové víry vznikají při zahřívání povrchu sluncem, což generuje teplé stoupavé vzdušné proudy, které začínají rotovat a v této oblasti jsou běžné. Tangenciální rychlosti větru u prachových vírů na jiných snímcích z HiRISE dosahují až 110 kilometrů za hodinu.

Štítky: Mars, Prachový vír, Vítr, Amazonis planitia


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »