Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Jednorožec a Vánoční stromek

Uznání: Rolf Geissinger

Co mají tyto věci společné: kužel, liščí kožich a vánoční stromek? Odpověď: všechny tyto věci se vyskytují v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Na snímku nahoře je hvězdotvorná oblast katalogizovaná jako NGC 2264, vzdálená asi 2700 světelných let, která je složitou směsicí kosmického plynu a prachu a která směšuje červené emisní mlhoviny excitované energetickým světlem z nově zrozených hvzěd s temnými mezihvězdnými prachovými mračny. Tam, kde se jinak zatmívající prachová mračna nacházejí blízko žhavým, mladým hvězdám, tak také odrážejí jejich světlo za vzniku reflekčních mlhovin. Snímek nahoře měří asi 3/4 stupně, neboli téměř 1,5 úplňku a ve vzdálenosti NGC 2264 pokrývá 40 světelných let. Její kosmický charakter utváří mlhovina Liščí kožich, jejiž kožešina je vlevo nahoře, jasná proměnná hvězda S Mon ponořená do modrého závoje pod Liščím kožichem a Kuželová mlhovina skoro u vrcholu stromku. Hvězdy v NGC 2264 jsou také známy jako hvězdokupa Vánoční stromek. Hvězdami tvořený trojúhelníkovitý tvar je zde zešikma, s úběžníkem v Kuželové mlhovině a se širší základnou poblíž S Mon.

Štítky: Hvězdy, Kulová hvězdokupa, M9


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »