Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deset miliard Zemí

Uznání: NASA / Ames / JPL-Caltech

Jak běžné jsou planety velikosti Země? Podle extrapolací z nových údajů pořízených kosmickou observatoří Kepler jsou zcela běžné. Současné počítačové modely ukazují, že přinejmenším kolem jedné z deseti hvězd obíhá planeta velikosti Země, což z naší Mléčné dráhy činí domov deseti miliard Zemí. Naneštěstí tento odhad platí pouze pro vnitřek dráhy Merkuru, což z těchto žhavých Zemi činí špatné místo pro dovolenou pro lidi. Tento histogram popisuje odhadovanou část hvězd, které mají blízko obíhající planety rozličných velikostí. Počet Slunci podobných hvězd s planetami jako Země na drahách podobných dráze Země je jistě menší, ale i tak Kepler právě oznámil objev čtyř dalších takových planet.

Štítky: Země, Exoplanet


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »