Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Deset miliard Zemí

Uznání: NASA / Ames / JPL-Caltech

Jak běžné jsou planety velikosti Země? Podle extrapolací z nových údajů pořízených kosmickou observatoří Kepler jsou zcela běžné. Současné počítačové modely ukazují, že přinejmenším kolem jedné z deseti hvězd obíhá planeta velikosti Země, což z naší Mléčné dráhy činí domov deseti miliard Zemí. Naneštěstí tento odhad platí pouze pro vnitřek dráhy Merkuru, což z těchto žhavých Zemi činí špatné místo pro dovolenou pro lidi. Tento histogram popisuje odhadovanou část hvězd, které mají blízko obíhající planety rozličných velikostí. Počet Slunci podobných hvězd s planetami jako Země na drahách podobných dráze Země je jistě menší, ale i tak Kepler právě oznámil objev čtyř dalších takových planet.

Štítky: Země, Exoplanet


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »