Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Na okraji Malého Magellanova mračna, satelitní galaxie vzdálené asi 200 tisíc světelných let, se nachází pouhých 5 miliónů stará hvězdokupa NGC 602. Hvězdokupu NGC 602 na nádherném snímku této oblasti z Hubbla obklopuje zárodečný plyn a prach. Fantastické hřebeny a dozadu učesané tvary silně naznačují energetickou radiaci a rázové vlny z hmotných mladých hvězd z NGC 602, které zerodovaly prachový materiál a spustily postupné vznikání hvězd posouvané ven ze středu kupy. Snímek v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna zabírá asi 200 světelných let, ale na ostrém Hubblově snímku je také vidět vzrušující směs galaxií v pozadí. Galaxie v pozadí jsou stovky miliónů světelných let a více daleko za NGC 602.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Otevřená hvězdokupa, NGC 602


33. vesmírný týden 2026

33. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2026. Měsíc bude v novu a nastane výrazné částečné zatmění Slunce, v části Evropy jako úplné. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Po půlnoci je už vidět Saturn a Neptun, ráno uvidíme Merkur, Mars a Uran. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Zjasnila kometa 220P/McNaught a je dostupná i malým triedrem. Dopad Falconu 9 na Měsíc nevyvolal nijak zásadní oblak hmoty. Před 60 lety začal mapovat Měsíc Lunar Orbiter 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce

Další informace »