Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Na okraji Malého Magellanova mračna, satelitní galaxie vzdálené asi 200 tisíc světelných let, se nachází pouhých 5 miliónů stará hvězdokupa NGC 602. Hvězdokupu NGC 602 na nádherném snímku této oblasti z Hubbla obklopuje zárodečný plyn a prach. Fantastické hřebeny a dozadu učesané tvary silně naznačují energetickou radiaci a rázové vlny z hmotných mladých hvězd z NGC 602, které zerodovaly prachový materiál a spustily postupné vznikání hvězd posouvané ven ze středu kupy. Snímek v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna zabírá asi 200 světelných let, ale na ostrém Hubblově snímku je také vidět vzrušující směs galaxií v pozadí. Galaxie v pozadí jsou stovky miliónů světelných let a více daleko za NGC 602.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Otevřená hvězdokupa, NGC 602


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »