Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA) - ESA/Hubble Collaboration

Na okraji Malého Magellanova mračna, satelitní galaxie vzdálené asi 200 tisíc světelných let, se nachází pouhých 5 miliónů stará hvězdokupa NGC 602. Hvězdokupu NGC 602 na nádherném snímku této oblasti z Hubbla obklopuje zárodečný plyn a prach. Fantastické hřebeny a dozadu učesané tvary silně naznačují energetickou radiaci a rázové vlny z hmotných mladých hvězd z NGC 602, které zerodovaly prachový materiál a spustily postupné vznikání hvězd posouvané ven ze středu kupy. Snímek v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna zabírá asi 200 světelných let, ale na ostrém Hubblově snímku je také vidět vzrušující směs galaxií v pozadí. Galaxie v pozadí jsou stovky miliónů světelných let a více daleko za NGC 602.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Otevřená hvězdokupa, NGC 602


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »