Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Peci

Uznání a copyright: Marco Lorenzi

Jak vznikají a vyvíjejí se kupy galaxií? Astronomové pokračují ve studiu druhé největší kupy galaxií od Země v Peci, pojmenované podle jižního souhvězdí Pec (Fornax), kde se nalézá většina galaxií. I když je Kupa v Peci téměř 20 krát vzdálenější, než naše sousední Galaxie v Andromedě, tak je jenom 10 procent dále, než více známá a početnější Kupa galaxií v Panně. Kupa v Peci má dobře definovanou centrální oblast, která obsahuje mnoho galaxií a stále se vyvíjí. Má i další zřetelně oddělená uskupení galaxií se kterými se ještě musí sloučit. Téměř každá žlutá skvrnka na tomto snímku je eliptická galaxie v Kupě galaxií v Peci. Pěkně barevná spirální galaxie v příčkou NGC 1365 vpravo dole je jedním z výraznějších členů Kupy galaxií v Peci.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Galaxie, NGC 1365, Fornax Cluster


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »