Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střely v Orionu

Uznání: GeMS/GSAOI Team, Gemini Observatory, AURA
Processing: Rodrigo Carrasco (Gemini Obs.), Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Okraje Mlhoviny v Orionu vzdálené asi 1500 světelných let provrtaly kosmické střely, jak je patrné na tomto ostrém a detailním infračerveném snímku. Střely jsou poměrně husté horké plynové mraky asi 10 krát větší, než dráha Pluta, vystřelené při vzniku energetických hmotných hvězd a na tomto snímku ve falešných barvách jsou modré. Mraky cestují rychlostí stovek kilometrů za sekundu, září světlem ionizovaných atomů železa a jejich průchod označují žlutavé stopy rázově zahřátého vodíku v mlhovině. Průchozí kužely jsou dlouhé až pětinu světelného roku. Tento podrobný snímek pochází z 8,1 metrového dalekohledu Gemini Jih v Chile s nově pořízeným systémem adaptivní optiky (GeMS). Systém GeMS používá pět laserem generovaných pointačních hvězd, které pomáhají kompenzovat rozmazávací efekt zemské atmosféry a tak dosahuje většího zorného pole, než u předchozí generace.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »