Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střely v Orionu

Uznání: GeMS/GSAOI Team, Gemini Observatory, AURA
Processing: Rodrigo Carrasco (Gemini Obs.), Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Okraje Mlhoviny v Orionu vzdálené asi 1500 světelných let provrtaly kosmické střely, jak je patrné na tomto ostrém a detailním infračerveném snímku. Střely jsou poměrně husté horké plynové mraky asi 10 krát větší, než dráha Pluta, vystřelené při vzniku energetických hmotných hvězd a na tomto snímku ve falešných barvách jsou modré. Mraky cestují rychlostí stovek kilometrů za sekundu, září světlem ionizovaných atomů železa a jejich průchod označují žlutavé stopy rázově zahřátého vodíku v mlhovině. Průchozí kužely jsou dlouhé až pětinu světelného roku. Tento podrobný snímek pochází z 8,1 metrového dalekohledu Gemini Jih v Chile s nově pořízeným systémem adaptivní optiky (GeMS). Systém GeMS používá pět laserem generovaných pointačních hvězd, které pomáhají kompenzovat rozmazávací efekt zemské atmosféry a tak dosahuje většího zorného pole, než u předchozí generace.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »