Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střely v Orionu

Uznání: GeMS/GSAOI Team, Gemini Observatory, AURA
Processing: Rodrigo Carrasco (Gemini Obs.), Travis Rector (Univ. Alaska Anchorage)

Okraje Mlhoviny v Orionu vzdálené asi 1500 světelných let provrtaly kosmické střely, jak je patrné na tomto ostrém a detailním infračerveném snímku. Střely jsou poměrně husté horké plynové mraky asi 10 krát větší, než dráha Pluta, vystřelené při vzniku energetických hmotných hvězd a na tomto snímku ve falešných barvách jsou modré. Mraky cestují rychlostí stovek kilometrů za sekundu, září světlem ionizovaných atomů železa a jejich průchod označují žlutavé stopy rázově zahřátého vodíku v mlhovině. Průchozí kužely jsou dlouhé až pětinu světelného roku. Tento podrobný snímek pochází z 8,1 metrového dalekohledu Gemini Jih v Chile s nově pořízeným systémem adaptivní optiky (GeMS). Systém GeMS používá pět laserem generovaných pointačních hvězd, které pomáhají kompenzovat rozmazávací efekt zemské atmosféry a tak dosahuje většího zorného pole, než u předchozí generace.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Adaptivní optika, Mlhovina Orion


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »