Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zásah laseru do centra Galaxie

Uznání: Yuri Beletsky (ESO)

Proč ti lidé střílí silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok nějaké galaktické války. Místo toho astronomové z evropského Velmi velkého dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkouší měřit zborcení obrazu v neustále se měnící atmosféře Země. Trvalé zobrazování laserem excitovaných atomů ve velké výšce, které se jeví jako umělá hvězda, astronomům umožňuje okamžitě měřit rozmazání atmosférou. Tato informace putuje zpět k zrcadlům VLT a ty se pak nepatrně deformují, aby se minimalizovalo rozmazání. Dalekohled VLT v tomto případě pozoroval střed naší Galaxie, takže bylo třeba znát rozmazání způsobované zemskou atmosférou v tomto směru. Co se mezigalaktického válčení týče, tak z pohledu z centra naší Galaxie se žádné ztráty nečekají. Světlo z tohoto silného laseru by se sloučilo se světlem ze Slunce a jevilo by se jen jako slabá a vzdálená hvězda.

Štítky: VLT, Lasers, Guide stars


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »