Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy z Persea

Uznání a copyright: Chris Peterson (Cloudbait Observatory)

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorický roj z minulého týdne nazývá Perseidy, meteory zdánlivě přichází z radiantu v Perseu. Nicméně trojrozměrně trosky velikosti zrnek písku vyvržené z komety Swift-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá před souhvězdí Persea. Proto, když Země překračuje tuto dráhu, tak radiant, ze kterého zdánlivě padají tyto trosky se jeví v Perseu. Na obrázku nahoře je kompozitní snímek letošních Perseid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétaly oblohou 12. srpna. K překvapení mnoha i další noc 13. srpna vykazovala mnoho meteorů, jak je vidět, když posunete kurzor na obrázek nahoře. Někteří astronomové očekávají, že letošní listopadový roj Leonid bude výjmečně aktivní, možná až 500 meteorů za hodinu.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Perseus, Mouse over


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »