Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy z Persea

Uznání a copyright: Chris Peterson (Cloudbait Observatory)

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorický roj z minulého týdne nazývá Perseidy, meteory zdánlivě přichází z radiantu v Perseu. Nicméně trojrozměrně trosky velikosti zrnek písku vyvržené z komety Swift-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá před souhvězdí Persea. Proto, když Země překračuje tuto dráhu, tak radiant, ze kterého zdánlivě padají tyto trosky se jeví v Perseu. Na obrázku nahoře je kompozitní snímek letošních Perseid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétaly oblohou 12. srpna. K překvapení mnoha i další noc 13. srpna vykazovala mnoho meteorů, jak je vidět, když posunete kurzor na obrázek nahoře. Někteří astronomové očekávají, že letošní listopadový roj Leonid bude výjmečně aktivní, možná až 500 meteorů za hodinu.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Perseus, Mouse over


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »