Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy z Persea

Uznání a copyright: Chris Peterson (Cloudbait Observatory)

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je souhvězdí Perseus. To je důvodem, proč se meteorický roj z minulého týdne nazývá Perseidy, meteory zdánlivě přichází z radiantu v Perseu. Nicméně trojrozměrně trosky velikosti zrnek písku vyvržené z komety Swift-Tuttle sledují dobře definovanou dráhu kolem Slunce a část této dráhy, která se přibližuje k Zemi se promítá před souhvězdí Persea. Proto, když Země překračuje tuto dráhu, tak radiant, ze kterého zdánlivě padají tyto trosky se jeví v Perseu. Na obrázku nahoře je kompozitní snímek letošních Perseid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétaly oblohou 12. srpna. K překvapení mnoha i další noc 13. srpna vykazovala mnoho meteorů, jak je vidět, když posunete kurzor na obrázek nahoře. Někteří astronomové očekávají, že letošní listopadový roj Leonid bude výjmečně aktivní, možná až 500 meteorů za hodinu.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Perseus, Mouse over


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »