Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Badlands

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Proč pořídit snímek pouze Badlands, když můžete také ukázat nádhernou oblohu nahoře? Právě takový obrázek, přesněji digitálně složené panoráma ze čtyř snímků, vznikl koncem června kolem půlnoci při pohledu na jihozápad. V popředí jsou neobvyklé buttes z Badlands Wall, součást národního parku Badlands v Jižní Dakotě v USA, a při dlouhotrvající expozici noční oblohy v pozadí byly krátce osvětleny fotobleskem. Horám se podobající buttes tvoří měkké horniny, které vykazují ostré erozní rysy od větru a vody. Badlands v Jižní Dakotě též obsahují starodávná ložiska bohatá na snadno nalezitelné fosílie. Některé fosílie jsou přes 25 miliónů let staré a obsahují informace o evolučním původu koní a šavlozubého tygra. Obloze dominuje jasný Jupiter vlevo těsně nad buttes, zatímco vpravo probíhá dolů nádherná Mléčná dráha.

Štítky: Mléčná dráha, Panorama, Badlands


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »