Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebezpečný východ slunce na Gliese 876d

Uznání a copyright: Inga Nielsen (Hamburg Obs., Gate to Nowhere)

Východ slunce může být na planetě Gliese 876d nebezpečný. Ačkoliv nikdo neví, jaké podmínky panují na této planetě, která obíhá blízko proměnného červeného trpaslíka Gliese 876, tak umělecká ilustrace nahoře dáva aspoň jakousi představu. Planeta Gliese 876d o hmotnosti několika Zemí a s oběžnou dráhou uvnitř dráhy Merkuru by mohla rotovat tak pomalu, že by mezi dnem a nocí mohly být dramatické rozdíly. Představa Gliese 876d nahoře ukazuje významný vulkanismus, který je možná způsoben gravitačními slapy, které planetu protahují a vnitřně zahřívají a je možná nestálejší během dne. Východ červeného trpaslíka ukazuje očekávanou stelární magnetickou aktivitu, ke které patří dramatické a bouřlivé protuberance. Hypotetický měsíc na obloze nahoře má řídkou atmosféru, kterou červený trpaslík odfukuje svým hvězdným větrem. Gliese 876d vzrušuje představivost částečně proto, že je jednoum z mála extrasolárních planet, o kterých je známo, že jsou uvnitř nebo blízko zóny života své mateřské hvězdy.

Štítky: Východ slunce, Gliese 876d, Exoplanets


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »