Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteorit Sutter's Mill

Uznání: P. Jenniskens (SETI Institute) and Eric James (NASA Ames)

Minulou neděli kolem 7:21 ráno způsobil jasný bolid, který se řítil oblohou nad Kafifornií a Nevadou, v široké oblasti sonický třesk. Odhaduje se, že meteoroid měl velikost malé dodávky. Astronom Peter Jenniskens následně našel tyto 4g fragmentů rozdrobeného meteoritu, druhý nález z tohoto pádu, na parkovišti státního parku Henningsen-Lotus, nedalekop od Sutter's Mill. Meteorit je nyní znám jako Sutter's Mill, to místo je také slavné pro svoji souvislost se zlatou horečkou v Kalifornii. Tento meteorit by mohl být pro astronomy také zlatý, jelikož patří k vzácnému typu CM uhlíkových chondritů, což je typ bohatý na organické složky a podobá se meteoritu Murchison. Vědci pátrají po videozáznamech, aby mohli určit oběžnou dráhu meteoroidu, podrobnosti jeho rozpadu a pomoci nalézt místa dalších fragmentů. Bezpečnostní kamery by mohly tuto událost 21. dubna 7:21 pacifického letního času náhodně zachytit v rozsáhlé oblasti, např. v Kalifornii (oblast zálivu u San Franciska, Los Angeles, Redding) a v Nevadě (oblast Reno, Tonopah) a dokonce v jižních částech Oregonu a poblíž Salt Lake City v Utahu. Pokud máte nějaké video této události, tak prosím využijte tyto kontaktní informace.

Štítky: Meteor, Meteorit, Bolid, Carbonaceous chondrite


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »