Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a pozemský Měsíc

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Planeta Země má mnoho měsíců. Jejím největším umělým měsícem je Mezinárodní kosmická stanice, která protíná tento nádherný pohled na oblohu se siluetou mraků proti slábnoucímu světlu západu. Na snímku pořízeném minulou neděli ve Stuttgartu v Německu je také největší přirozený Měsíc Země 1,5 dne po fázi novu. Vlevo dole pod mladým srpkem je Jupiter, další jasné světlo na nebi, které je vidět u západního obzoru na časné večerní obloze. Jupiter a tyto měsíce Země z místa fotografa jen krátce utvořily pozoruhodnou těsnou trojitou konjunkci. Jupiter má samozřejmě také mnoho měsíců. Nejen to, při bližší prohlídce tohoto snímku můžete u jasné planety uvidět maličké body světla, velké přirozené družice Jupiteru známé jako Galileovské měsíce.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, ISS


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »