Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a pozemský Měsíc

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Planeta Země má mnoho měsíců. Jejím největším umělým měsícem je Mezinárodní kosmická stanice, která protíná tento nádherný pohled na oblohu se siluetou mraků proti slábnoucímu světlu západu. Na snímku pořízeném minulou neděli ve Stuttgartu v Německu je také největší přirozený Měsíc Země 1,5 dne po fázi novu. Vlevo dole pod mladým srpkem je Jupiter, další jasné světlo na nebi, které je vidět u západního obzoru na časné večerní obloze. Jupiter a tyto měsíce Země z místa fotografa jen krátce utvořily pozoruhodnou těsnou trojitou konjunkci. Jupiter má samozřejmě také mnoho měsíců. Nejen to, při bližší prohlídce tohoto snímku můžete u jasné planety uvidět maličké body světla, velké přirozené družice Jupiteru známé jako Galileovské měsíce.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »