Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráno s Měsícem a Merkurem

Uznání a copyright: Stephen Mudge

Merkur se minulý týden zatoulal daleko na západ od Slunce. Když se nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy blížila ke své největší elongaci, neboli největšímu úhlu od Slunce (v tomto případě asi 27°), tak se k ní připojil srpek starého Měsíce. Tato konjunkce byla kouzelnou podívanou pro příležitostné pozorovatele brzy ráno na jižní obloze. Pár na obloze před úsvitem stoupal spolu vysoko nahoru podél velmi kolmé roviny ekliptiky. Tato dobře komponovaná sekvence zachytila vycházející Měsíc a Merkur nad světly města Brisbane v Queenslandu v Austrálii. Řadu digitálních snímků tvoří expozice pořizované 19. dubna počínaje 4:15 ráno místního času každé 3 minuty. Stopa Merkuru je daleko vpravo a od stopy Měsíce ji dělí asi 8 stupňů.

Štítky: Měsíc, Merkur, Elongation, Brisbane


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »