Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Raufarhöfn

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrees)

Všechno bylo seřazeno v zákrytu i bez barvité polární záře, která proudila nahoře. Pokud budete sledovat linii vrcholů nedávno vztyčených monumentů Arktického Henge v Raufarhöfn v severním Islandu, tak z tohoto místa uvidíte, že míří k severu. Dobrý způsob je sledovat jejich spojnice s koncovými hvězdami Velkého vozu, Merak a Dubhe směrem k Polárce, což je jasná hvězda v blízkosti severní osy otáčení Země promítané na oblohu. Stejná spojnice bude z tohoto místa mířit přímo na půlnoční slunce v jeho nejvyšším bodě na obloze při letním slunovratu na severní polokouli Země. Jinými slovy, Slunce při letním slunovratu konce června v Arktickém Henge nezapadá, ale je ve svém nejvyšším bodě na obloze, přímo v linii vrcholů tohoto moderního monumentu. Snímek nahoře byl pořízen koncem března při nádherné aurorální bouři.

Štítky: Polární záře, Big dipper, Arctic Henge


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »