Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysvětlení Higgsova bosonu v kresleném filmu

Uznání a copyright: Jorge Cham, PHD Comics

Co je to za povyk kolem Higgsova bosonu? Fyzikální komunitu vzrušuje skutečnost, že podle velmi úspěšného standardního modelu částicové fyziky by ho mohl brzy nalézt obrovský urychlovač LHC (Large Hadron Collider) v evropském CERNu. Termín boson označuje typ fundamentální částice, která se podobá fotonu a Higgsův znamená Petera Higgse, fyzika, který spolu s dalšími publikoval výzkumnou práci, která předpovídá mechanismus, pomocí kterého může taková částice působit. Kreslený animovaný film nahoře humorně, ale do podrobností vysvětluje, proč se dá Higgsův boson očekávat a jednu z metod, kterou Large Hadron Collider používá pro jeho nalezení. I když některé zvěsti naznačují, že předběžné stopy Higgsova bosonu již byly objeveny, tak dokonce i nenalezení této neobvyklé částice by otevřelo dveře k novému fundamentálnímu porozumění, jak náš vesmír funguje.

Štítky: Video, Higgs boson, Large Hadron Collider, Cartoon


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmenie v Castello de Hita

Fotka, ktorá vznikla počas totality. Krásne v ňom vidno slnečnú korónu. ƒ/5,6; 1 s; 300 mm; ISO100

Další informace »