Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání a copyright: Sigurđur Stefnisson

Proč malebná vulkanická erupce na Islandu v roce 2010 vytvořila tolik popela? Ačkoliv velká vlečka popela nebyla co do hustoty zase tak výjmečná, tak její poloha byla zvláště nápadná, protože byla unášena nad hustě zabydlenými oblastmi. Sopka Eyjafjallajökull na jižním Islandu začala s erupcí 20. března 2010 a druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna 2010. Ani jedna z obou erupcí nebyla neobvykle silná. Při druhé erupci ovšem roztálo velké množství ledu z ledovce a ten ochladil a fragmentoval lávu do zrnitých skleněných částic, které byly unášeny stoupající vlečkou vulkanického kouře. Na snímku nahoře během druhé erupce blesky ozařují popel, který chrlí z vulkánu Eyjafjallajökull.

Štítky: Sopka, Blesk, Ash


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »