Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání a copyright: Sigurđur Stefnisson

Proč malebná vulkanická erupce na Islandu v roce 2010 vytvořila tolik popela? Ačkoliv velká vlečka popela nebyla co do hustoty zase tak výjmečná, tak její poloha byla zvláště nápadná, protože byla unášena nad hustě zabydlenými oblastmi. Sopka Eyjafjallajökull na jižním Islandu začala s erupcí 20. března 2010 a druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna 2010. Ani jedna z obou erupcí nebyla neobvykle silná. Při druhé erupci ovšem roztálo velké množství ledu z ledovce a ten ochladil a fragmentoval lávu do zrnitých skleněných částic, které byly unášeny stoupající vlečkou vulkanického kouře. Na snímku nahoře během druhé erupce blesky ozařují popel, který chrlí z vulkánu Eyjafjallajökull.

Štítky: Sopka, Blesk, Ash


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »