Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání a copyright: Sigurđur Stefnisson

Proč malebná vulkanická erupce na Islandu v roce 2010 vytvořila tolik popela? Ačkoliv velká vlečka popela nebyla co do hustoty zase tak výjmečná, tak její poloha byla zvláště nápadná, protože byla unášena nad hustě zabydlenými oblastmi. Sopka Eyjafjallajökull na jižním Islandu začala s erupcí 20. března 2010 a druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna 2010. Ani jedna z obou erupcí nebyla neobvykle silná. Při druhé erupci ovšem roztálo velké množství ledu z ledovce a ten ochladil a fragmentoval lávu do zrnitých skleněných částic, které byly unášeny stoupající vlečkou vulkanického kouře. Na snímku nahoře během druhé erupce blesky ozařují popel, který chrlí z vulkánu Eyjafjallajökull.

Štítky: Sopka, Blesk, Ash


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »