Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Masivní blízká spirální galaxie NGC 2841

Uznání: Hubble, Subaru; Composition & Copyright: Robert Gendler

Je to jedna z nejhmotnějších známých galaxií. Spirální galaxie NGC 2841 je vzdálená asi 46 miliónů světelných let daleko a nalézá se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Tento ostrý pohled na nádherný vesmírný ostrov ukazuje výrazně žluté jádro a galaktický disk. Prachové pásy, malé růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy jsou ponořeny do různorodých, těsně zavinutých spirálních ramen. Oproti tomu mnoho jiných spirálních galaxií vykazuje velká rozvinutá ramena s velkými hvězdotvornými oblastmi. NGC 2841 má průměr přes 150 000 světelných let, což je dokonce více, než má naše vlastní Mléčná dráha a zde je vidět na kompozitním obrázku, který slučuje expozice z družicového 2,4m Hubblova kosmického dalekohledu a z pozemského 8,2m dalekohledu Subaru. Rentgenové snímky naznačují, že výsledné větry a exploze hvězd vytvářejí zplodiny horkého plynu, které sahají do hala kolem NGC 2841.

Štítky: Galaxie, Spirální, NGC 2841


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »