Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Masivní blízká spirální galaxie NGC 2841

Uznání: Hubble, Subaru; Composition & Copyright: Robert Gendler

Je to jedna z nejhmotnějších známých galaxií. Spirální galaxie NGC 2841 je vzdálená asi 46 miliónů světelných let daleko a nalézá se v severním souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Tento ostrý pohled na nádherný vesmírný ostrov ukazuje výrazně žluté jádro a galaktický disk. Prachové pásy, malé růžové hvězdotvorné oblasti a mladé modré hvězdokupy jsou ponořeny do různorodých, těsně zavinutých spirálních ramen. Oproti tomu mnoho jiných spirálních galaxií vykazuje velká rozvinutá ramena s velkými hvězdotvornými oblastmi. NGC 2841 má průměr přes 150 000 světelných let, což je dokonce více, než má naše vlastní Mléčná dráha a zde je vidět na kompozitním obrázku, který slučuje expozice z družicového 2,4m Hubblova kosmického dalekohledu a z pozemského 8,2m dalekohledu Subaru. Rentgenové snímky naznačují, že výsledné větry a exploze hvězd vytvářejí zplodiny horkého plynu, které sahají do hala kolem NGC 2841.

Štítky: Galaxie, Spirální, NGC 2841


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »